Przyjmowanie antybiotyku a działanie antykoncepcji

Witam. Przyjmuje pigułki antykoncepcyjne, ale przy 4 tabletce z opakowania zazylam antybiotyk, ktory obniza skutecznosc antykoncepcji. wiem ze podczas stosowania antybiotyku i 7 dni po nalezy stosowac dodtakowe zebezpieczenie, ale martwi mnie stosunek ktory odbyl sie jakies 40 godzin przed przyjeciem antybiotyku. Czy to mozliwe, ze plemniki przetrwały w pochwie i przy zazyciu antybiotyku pigułki antykoncepcyjne przestały dzialać i istnieje ryzyko ciązy?
ponad rok temu

Witaminy w ciąży

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Działanie tabletek antykoncepcyjnych nie zostaje całkowicie zniesione podczas stosowania antybiotyku. Oczywiście ochrona może być zmniejszona jednak nie oznacza to iż w ogóle jej nie ma. Stosunek, który odbywał się prawie 2 doby przed przyjęciem antybiotyku nie stwarza zagrożenia ciążą.