Przyjmowanie antybiotyku Dalacin C i tabletek antykoncepcyjnych a ryzyko ciąży

Wzięłam pierwszą tabletkę antybiotyku dalacin c wieczorem w 7 dniu przerwy, później przy 1,2,3,4 i 5 tabletce antykoncepcyjnej brałam dalacin c 3 razy dziennie, 6 tabletka anty była wzięta bez antybiotyku, ósmego dnia (8 tab.) doszło do stosunku bez zabezpieczenia, czy jest duże ryzyko ciąży(3 tab. bez brania antybiotyku)? Dodam, że przy 5 tabletce przy antybiotyku miałam wrażenie, że doszło do owulacji (ból jajników, dużo przezroczystego rozciągliwego śluzu). Czy jest duże ryzyko ciąży?

Jeśli antybiotyk przeszkodził we właściwym wchłanianiu hormonów to ryzyko znacznie wzrasta. Jeśłi leczeniu towarzyszyły zaburzenia jelitowe, to tym bardziej należy ocenić ryzyko. Sam śluz owulacyjny jest sygnałem niepełnego działania tabletek. Najprostszy sposób oceny sytuacji to usg przezpochwowe, gdzie w bardzo prosty sposób można ocenić grubość błony śluzowej macicy (endometrium). Ponadto w 2 -4 dni po owulacji możliwe jest uwidocznienie ciałka żółtego, a wiec pośrednio potwierdzić owulację.