Przyjmowanie antybiotyku po ekstrakcji zęba

Zab zostal dzis usuniety,nie bylo zadnego stanu zapalnego wokol niego,a pomimo tego lekarz przepisal mi antybiotyk Amoksycyline,aby ustrzec przed zakazeniem bakteryjnym.Stad moje pytanie czy powinnam zazyc antybiotyk po ekstrakcji zeba i moja obawa przed grzybica.Na te chwile czuje sie dosc dobrze i nie mam opuchlizny,jedynie obolale miejsce po usunieciu,ale to normalne:)z gory dziekuje za odpowiedz:)

Witam
Minęły ( mam nadzieje ) te czasy, gdy antybiotyk podawało się na wszelki wypadek. Jeśli jest Pani osobą ogólnie zdrową a rana goi się prawidłowo nie ma potrzeby zażywania antybiotyku.Pani organizm doskonale poradzi sobie z gojeniem rany poekstrakcyjnej, chyba że jest coś o czym nie wiem (np. zły stan ogólny Pani zdrowia, obniżenie odporności i in.) wtedy należałoby się zastanowić nad jego podaniem.
Mam nadzieję, że rozwiałam Pani wątpliwości.
Pozdrawiam
Krystyna Pikała

Witam,
Jeżeli zabieg był ciężki, lekarz może mieć obawy, że komplikacje wystąpią. Nie mam powodów, by wątpić by było inaczej .To, że na razie nie boli, nie oznacza, iż nie będzie zakażenia -przychodzi noc, a wraz z nią ewentualne ból i cierpienie.
Ale nikt nie zna swój organizm lepiej niż sam siebie .Jeżeli sądzi Pani że jest ok to antybiotyk nie brać - zawsze może Pani od jutro zacząć.
Odnośnie zapobiegania przed grzybicą, proszę nie zapomnieć zażywać dobry probiotyk.
Powodzenia
Lek.stom.Maria Hirchy-Żak

Antybiotykoterapia nie zawsze jest wskazana. Myślę, że może Pani odczekać 2-3 dni i jeżeli nie pojawią się żadne dolegliwości to można się wstrzymać z antybiotykiem. Może jednak lekarz widział konieczność przyjęcia leku, powinien Panią o tym poinformować. Pozdrawiam.

Oczywiści decyzja o antybiotykoterapii należy do lekarza i bez pełnej wiedzy na temat pacjenta i pełnego wywiadu nie można powiedzieć nic o zasadności lub niezasadności antybiotykoterapii.

Najczęściej występującym powikłaniem jest tzw. Suchy zębodół (alveolitis post extractionem). Stan ten jest wywołany brakiem skrzepu w zębodole po usunięciu zęba. Gojenie jest wtedy zaburzone i towarzyszą mu znaczne dolegliwości bólowe. Bóle występują samoistnie o dużym natężeniu, zwłaszcza w nocy, mogą być powodem ogólnego osłabienia. Ściany zębodołu są wrażliwe na dotyk, pokryte cuchnącymi masami. Czas bólów waha się od 1-3 tyg., po tym czasie zębodół goi się prawidłowo. Leczenie polega na miejscowym stosowaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (np. Nipas, Apernyl, sączki jednoformowe lub z kamfenolem). Codziennie przepłukuje się zębodół łagodnymi środkami. W przypadku poważniejszych powikłań o lekach przeciwzapalnych i antybiotykach decyduje lekarz. Na ogół proces gojenia przebiega bez powikłań i dolegliwości. W pewnym odsetku przypadków gojenie wymaga podania środków przeciwbólowych. Zalecane jest stosowanie leków o najmniejszej skutecznej sile działania. Piramida leków przeciwbólowych wygląda następująco Paracetamol>Ibuprofen>Naproxen>Diklofenak>Ketoprofen>Pyralgina>Piroxicam.