Przyjmowanie antykoncpecji hormonalnej a działanie lamotryginy

Bardzo proszę o informację, jak bardzo lamotrygina (symla) może obniżać skuteczność działania doustnej antykoncepcji hormonalnej (przyjmuję Qlaira'ę). W ulotce dołączonej do opakowania napisano, iż jest mało prawdopodobne, aby lamotrygina zmniejszała skuteczność tego typu antykoncepcji, ale jednocześnie zaznaczono, aby stosować dodatkowe metody.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Lamotrygina w niewielkim stopniu wpływa na stężenie doustnych środków antykoncepcyjnych w surowicy, dlatego warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie. Warto nadmienić iż antykoncepcji może zmniejszać stężenie lamotryginy w surowicy przez co obniżać jej działanie.