Przyjmowanie leku antykoncepcyjnego Estmar

Mam problem z lekiem antykoncepcyjnym, nie wiem jak go dokładnie przyjmować, nie moge zrozumieć ulotki. Jest to lek estmar.

Aleksander Ropielewski

Z informacji producenta leku (charakterystyka produktu leczniczego)
Jak stosować Estmar
Tabletki należy przyjmować codziennie mniej więcej o tej samej porze, popijając, jeśli jest to
konieczne, niewielką ilością płynu; tabletki należy przyjmować w kolejności wskazanej na blistrze.
Należy przyjmować po jednej tabletce na dobę przez kolejne 21 dni. Przyjmowanie tabletek z
kolejnego opakowania należy rozpocząć po 7-dniowej przerwie, w trakcie której zwykle pojawia się
krwawienie z odstawienia. Krwawienie to zwykle pojawia się 2-3 dni po przyjęciu ostatniej tabletki i
może utrzymywać się mimo rozpoczęcia przyjmowania tabletek z kolejnego opakowania.
Jak rozpocząć stosowanie produktu leczniczego Estmar
• Pacjentki, które nie stosowały uprzednio antykoncepcji hormonalnej (przez ostatni miesiąc)
Przyjmowanie tabletek należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu (tzn. w pierwszym dniu krwawienia
miesięcznego). Przyjmowanie tabletek można też rozpocząć między 2. a 5. dniem cyklu, jednak
podczas pierwszego cyklu zaleca się przez pierwszych 7 dni jednoczesne stosowanie mechanicznej
metody antykoncepcji.
• Pacjentki przechodzące ze stosowania innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego (tabletek
złożonych, systemu terapeutycznego dopochwowego lub systemu transdermalnego)
Przyjmowanie produktu leczniczego Estmar należy rozpocząć następnego dnia po przyjęciu ostatniej
tabletki aktywnej (czyli ostatniej tabletki zawierającej substancje czynne) poprzednio stosowanego
złożonego preparatu antykoncepcyjnego, jednak nie później niż następnego dnia po zakończeniu
przerwy w stosowaniu poprzedniego preparatu bądź po przyjęciu ostatniej tabletki placebo poprzednio
stosowanego złożonego preparatu antykoncepcyjnego. W przypadku stosowania systemu
terapeutycznego dopochwowego lub systemu transdermalnego przyjmowanie produktu leczniczego
Estmar należy rozpocząć najlepiej w dniu usunięcia systemu, jednak nie później niż w dniu, w którym
przypadałoby założenie kolejnego systemu.
• Pacjentki przechodzące ze stosowania produktu zawierającego wyłącznie progestagen (tabletek
zawierających wyłącznie progestagen, iniekcji, implantów) bądź systemu terapeutycznego
domacicznego uwalniającego progestagen
Można w dowolnym dniu przejść ze stosowania tabletek zawierających wyłącznie progestagen (w
przypadku implantu lub systemu terapeutycznego domacicznego w dniu jego usunięcia, a w
przypadku iniekcji w dniu, w którym przypadałaby kolejna iniekcja), jednak we wszystkich tych
przypadkach zaleca się dodatkowo stosowanie mechanicznej metody antykoncepcji przez pierwszych
7 dni przyjmowania tabletek.