Przyjmowanie leku Sympramol od czterech lat

Witam. Mam 28 lat i od pewnego czasu lecze się  z powodu depresji. W tej chwili biore sympramol – biore go  juz 4 lata na poczatku bralam dwie tabletki jedna rano i jedna wieczorem potem tylko jedna wieczorem a teraz jedna co drugi dzień. Chciałabym się spytać czy dobrze robie nie chce brac symopramolu do konca zycia chyba jest za młoda tak przynajmniej mi się wydaje Czy mozna go brac tak dlugo i czy mozna sie od niego uwolnic zmiejszajac dawki tak jak w moim przypadku. Bardzo proszę o doradzenie mi w tej kwestii. Będę bardzo wdzieczna za  rzetelną odpowiedz. Dziekuje i serdecznie pozdrawiam.Anna

Magdalena Mroczek

Sympramol to lek, kórego substancją czynną jest opipramol. Lek należy do grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych i stosuje się go w leczeniu lęku, również tego wystepującego pod postacią somatyczną. Leczenie trwa zazwyczaj 1 do 2 miesięcy. Lek stosuje się 3 razy dziennie, doustnie. Zazwyczaj rano przyjmuje się dawki 50 mg, w południe 50 mg i wieczorem 100 mg. Lekarz może zwiększyć dawkowanie do 100 mg 3 razy dziennie maksymalnie. Z najczęściej występujących działań niepożądanych występuje zmęcznie, suchość jamy ustnej i innych błon śluzowych oraz obniżone ciśninie krwi. Leku nie powinno się brać krócej niż minimum 2 tygodnie. Sympramol nie jest lekiem, który silnie uzależnia. Pomimo tego należy odstawiać go powoli, najlepiej pod ścisłą kontrolą lekarza.

W Pani przypadku lek brany jest bardzo długo. Zazwyczaj nie stosuje się go dłużej niż 1-2 miesiące. Wszystko zależy jednak od wskazań do podania i stanu klinicznego pacjenta. W Pani przypadku była to depresja. W depresji można jednak stosowaac również inne leki. Czy były podejmowane inne próby terapii, np. lekami z grupy SSRI? Pomocna moze być także psychoterapia, kiedy można poznać niektóre techniki radzenia sobie ze stresem i z problemami.

Lekarz może zmniejszyć dawkowanie opipramolu do 50-100 mg na dobę i zalecić stosowanie jedynie raz na dobę, najczęściej na noc. Obecnie bierze Pani jedna tabletkę co drugi dzień. To dawkowanie jest niewystarczjące i nieefektywne. Nie wpływa ono na przebieg choroby, a lek, nawet w tak małych dawkach, może wyoływać objawy niepożądane. W Pani przypadku, szczególnie jeśli objawy ustały, celowe wydaje się odstawi leku. Dawkowanie już wcześniej zostało zmniejszone, teraz pozostaje jedyne całkowite odstawienie leku. Najlepiej jeśli zgłosi sie Pani jeszcze w tym celu do lekarza prowadzącego.