Przyjmowanie suplementów witamin u 24-latki

Dobry wieczór ;) Chciałam zapytać czy suplementy sa bezpiecznie. Jak dużo można ich zażywać. Każdego dnia od miesiąca połykam suplementy typu witamina C, beta-karoten, magnez, tabletki typu centrum (A,E,B1,B2,B6,Bc,P,B5,C,b12,PP,K,Cu) dodatkowo laktocer,no-scar. Czy taki skład suplementów to za dużo ??

Piotr Pilarski

Wazne aby nie przekraczac dobowej dawki maksymalnej. Najlepiej jest brac jeden zawierający wszystkie te witaminy.

Pozdrawiam.

Pytaniem jest co chce Pani poprzez suplementację osiągnąć. Najczęściej witaminy oraz minerały przyjmowane są dodatkowo, jeżeli mamy stwierdzone niedobory, występują ich objawy czy też przez różnego rodzaju choroby mamy ograniczenia w diecie. Przy odpowiednio zbilansowanej diecie zapotrzebowanie na składniki mikro- i makroelementów jest jak najbardziej pokrywane. W takiej sytuacji nie ma potrzeby dodatkowej, sztucznej suplementacji. Faktycznie, ciężko jest przedawkować witaminy (wyjątkiem są witaminy rozpuszczane w tłuszczach), natomiast każda substancja, spożywana w nadmiarze może być szkodliwa. Także takie ryzyko również istnieje. Jeżeli jest Pani osobą zdrową, nie występują u Pani żadne niedobory, zachęcamy do korzystania ze składników odżywczych z naturalnej diety. Wystarczy nie jeść monotonnie, wprowadzać do swoich jadłospisów różnorodne produkty (szczególnie teraz, w sezonie letnim - zachęcamy do spożywania warzyw i owoców). Jeżeli miałaby Pani problem z ułożeniem odpowiedniej diety, zachęcamy do wizyty u dietetyka.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444