Przyjmowanie tabletek a witaminy

Czy jeśli często jestem przeziębiona i biorę większe dawki witaminy C (1000 mg), np. lek przeciwgorączkowy na noc,  i inne witaminy, to czy to może osłabić działanie tabletek? Moje drugie pytanie - jestem przy drugim opakowaniu i ostatniej tabletce, jeszcze nie współżyłam, chciałabym zacząć teraz, ale mam obawy w związku z poprzednim (pierwszym w ogóle) opakowaniem tabletek. Boję się, że mogłam ominąć jakieś tabletki. Czy jeśli np. nie przyjęłam 2 lub 3 tabletek, to czy przy tym nowym opakowaniu po 7-dniowej przerwie jestem zabezpieczona? Kończę 2 opakowanie, a jednak mam obawy co do pierwszego, że takie pomyłki mogły mieć jakieś znaczenie.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Leki przeciwbólowe, witaminy i tego typu leki na przeziębienie nie obniżają skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Skuteczność tę mogą obniżyć np. leki przeciwgrzybicze i antybiotyki.

Jeśli nie jest Pani pewna, co do tego, czy zażywała Pani pigułki regularnie, to proszę stosować dodatkową antykoncepcję do końca opakowania, podczas 7-dniowej przerwy oraz przez 7 pierwszych dni stosowania nowego opakowania.

Tak na przyszłość - musi być Pani pewna, co do tego, czy połknęła Pani pigułki we właściwym czasie, czy też nie (jeśli nie połknęła Pani kilku pigułek, to musiały zostać w opakowaniu, przecież nie zniknęły!). Od tego zależy skuteczność Pani antykoncepcji i Pani życie osobiste ("wpadka" może je skomplikować)! Może warto zmienić pigułki na plastry antykoncepcyjne (mają taką samą skuteczność, a trudniej się pomylić podczas ich stosowania). Proszę porozmawiać o tym ze swoim ginekologiem.

Pozdrawiam!