Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych a zabieg ablacji

Witam serdecznie!

Od dłuższego czasu przyjmuje Yasmine - czuję się bardzo dobrze i nie miałam żadnych problemów (dodam, że zawsze tabletkę przyjmuję o godzinie 18.00). Zwracam się z 2 pytaniami do Pani Doktor. Otóż 1 pytanie jest takie, iż w 2 tygodniu przyjmowania tabletek w czwartek i piątek zauważyłam u mnie pojedynczy luźny stolec, jednak czas od przyjęcia tabletki był dłuższy niż 4 godziny, ponad 12h. Czy wówczas działanie antykoncepcyjne jest zachowane?

A drugie pytanie dotyczy tego, iż 31 marca mam mieć zabieg ablacji, a jestem obecnie w 3 tygodniu brania tabletek - czy mogę skrócić przyjmowanie tabletek o 2 tabletki (czyli nie brać 20 i 21 tabletki) i rozpocząć kontynuacje tabletek antykoncepcyjnych po zabiegu ablacji, czyli w niedzielę? Czy wówczas będę zabezpieczona przed ciążą?

Witam!

Pytanie 1. - Odp. W opisanej sytuacji nie powinno dojść do zmniejszenia ochrony antykoncepcyjnej. Pytanie 2. - Odp. Doustna antykoncepcja zwiększa ryzyko zakrzepowo-zatorowe w związku z tym bezpieczniej jest odstawić na czas zabiegu stosowaną antykoncepcję. Dokładne zalecenia powinny zostać ustalone z lekarzem przeprowadzającym zabieg ablacji. Przerwanie stosowania tabletek w trakcie opakowania może wiązać się ze zmniejszeniem skuteczności antykoncepcyjnej. Jednakże po pominięciu 2 tabletek nie jest wskazane rozpoczęcie nowego opakowania bez przerwy. W tej sytuacji zalecane jest wykonanie 7-dniowej przerwy i rozpoczęcie nowego opakowania. Ochrona antykoncepcyjna podczas tego opakowania może być zmniejszona, wobec tego wskazane jest stosowanie dodatkowej metody antykoncepcyjnej, np. prezerwatywy.

Pozdrawiam serdecznie!