Przyjmowanie tabletek po przerwie

Ostatnią tabletkę przyjmuję w poniedziałek, następnie powinnam zrobić 7-dniową przerwę, oznacza to, że mam przyjąć tabletkę z nowego opakowania w kolejny poniedziałek (7 dnia), czy we wtorek (8,dnia)? Czy to prawda, że tabletki antykoncepcyjne zażywane wieczorem mają mniejszą skuteczność niż te łykane rano? Dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Z racji tego, że w blistrze jest 21 pigułek, a przerwa trwa 7 dni, opakowanie pigułek zawsze zaczynamy zażywać w ten sam dzień tygodnia. W ten sam dzień tygodnia rozpoczynamy także 7-dniową przerwę. Jeśli ostatnią pigułkę zażywa Pani w poniedziałek, to przerwa rozpoczyna się we wtorek, więc mogę z tego wnioskować, że opakowanie rozpoczynała Pani tego samego dnia tygodnia, czyli we wtorek. Więc kolejny blister także powinna Pani zacząć we wtorek. Warto pamiętać takie rzeczy - łatwiej jest zauważyć w przypadku pominięcia pigułki...

Większa skuteczność pigułek zażywanych wieczorem może polegać na tym, że jeśli zażyje Pani pigułkę o godzinie 22., to następnego dnia rano może Pani sprawdzić, czy na pewno ją Pani zażyła i ma Pani czas do godziny 10. na ewentualne zażycie zapomnianej pigułki (tabletki zachowują działanie antykoncepcyjne, jeśli opóźnienie w zażyciu pigułki jest krótsze niż 12 godzin). Jest to ważne - najczęstszym powodem nieskuteczności antykoncepcji hormonalnej jest pominięcie pigułki...

Pozdrawiam!