Przykładowy jadłospis

Dzień dobry. Jestem kobietą, mam 18 lat. Ostatnio odchudzałam się i chciałam wrócić do normalnego jedzenia. Wydaje mi się, że tak jest, ale nie jestem tego pewna. Czy mogłaby mi Pani podać jakiś jadłospis na tydzień jak powinnam się odżywiać i nie przytyć? Dziękuję.

Witam,

Nie wiem jaki jest Pani wzrost, masa ciała, wiek i jaką dietę Pani stosowała. Jeśli była to któraś z tzw. diet cud, powrót do normalnego odżywiania z pewnością przyniesie efekt jojo. Diety restrykcyjne powodują spadek tempa przemiany materii, a dodatkowo organizm broni się przed głodem magazynując pokarm w postaci tłuszczu. Jeśli dostarcza się mu odpowiedniej dawki kalorii nie robi tego, ale zużywa na bieżące potrzeby. Dlatego lepiej jest zacząć stosować się do zdrowych nawyków żywieniowych, a nie rozpoczynać kolejne diety.

Najczęstszym z błędów jest nieregularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.
Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.

Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.

Proszę również unikać tuczących bomb kalorycznych, takich jak produkty typu fast-food, gazowane napoje, słodzone napoje, słodycze, cukier, chipsy, paluszki, tłuste sery i mięsa oraz dodatki typu majonez, sos na bazie majonezu itd.

Zawsze należy czytać etykiety i sprawdzać zawartość cukrów prostych i tłuszczu (szczególnie nasyconych).

Dodatkowe informacje znajdzie Pani w artykułach http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski i http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia

Pozdrawiam.