Przykładowy jadłospis na redukcję wagi dla 24-latki z wrzodami żołądka

Od bardzo dawna zmagam sie z problemem mojej wagi. Nie jestem gruba, a ja po prostu zle sie czuje w swoim ciele. Chcialam zaczac uprawiac sport, ale moje kolana sa w fatalnym stanie. Napisalam wiec z prosba, o jakas diete i przykladowy jadlospis. Chcialam ulozyc jakas diete, ale mam problemy z trawieniem, a po produktach takich jak pomidor, czosnek, dostaje niestrawnosci. Lekarz powiedzial tez ze mam male wrzody zoladka, ktore lecze. Bardzo prosze o jakies porady i fajny przykladowy jadlospis...

Witam! Poniżej podam główne zalecenia diety dla osób z chorobą wrzodową. Zalecana jest dieta lekkostrawna, 4-6 małych posiłków dziennie, lekkostrawna kolacja tuż przed zaśnięciem (unikanie nocnych bóli). Proszę jeść powoli, dokładnie przeżuwać każdy kęs. Unikać gorących posiłków, gazowanych napojów, wykluczyć alkohol, zwłaszcza białe wino. Proszę wykluczyć spożywanie potraw podrażniających błonę śluzową, powodujących bóle brzucha, wzdęcia, zgagę, odbijanie (np.owoce cytrusowe, ostre przyprawy, potrawy nadmiernie słone). Po więcej porad zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam Dietetyk Patrycja Sankowska

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam, przykładowe jadłospisy znajdzie Pani w poradniku PZWL " Żywienie w chorobach przewodu pokarmowego", kaloryczność diety można ustalić gdy poda Pani wagę i wzrost. Pozdrawiam

Nie ma czegoś takiego jak przykładowy jadłospis, zwłaszcza w przypadku choroby. W takiej sytuacji jadłospis powinien być przygotowany indywidualnie przez dietetyka tak, żeby dało się schudnąć stosując go oraz żeby był dostosowany do jednostki chorobowej.