Przykłady zdrowych posiłków na kolację

Witam. Ostatnio interesuje sie zdrowym żywieniem, wiec chcialabym sie dowiedziec jakie produkty powinno spożywac sie na kolacje? To, że niskokaloryczne to wiem, ale może jakieś przykłady? Czy na kolacje nadają się owoce czy niekoniecznie?

Szanowna Pani,

niskokaloryczność nie jest kryterium kluczowym. Uwzględniając czynnik energetyczności posiłków, ostatni z nich powinien cechować niewiele niższą kalorycznością od śniadania. Jeśli więc dla uproszczenia przymiemy, ze śniadanie powinno zawierać 25% kalorii spożytych w ciągu dnia, kolacja powinna stanowić ok 20%.
Ważna natomiast jest lekkostrawność ostatniego posiłku. Nie zaleca się zatem dan smażonych, wzdymających, bardzo tłustych.
Osobiście odradzam także samodzielnie podawane owoce, głównie z uwagi na ich działanie stymulujące apetyt.
Polecam natomiast płatki pełnoziarniste na mleku z odrobina orzechów, sałatki z bazą warzywną i dodatkiem jaja gotowanego, serów białych twarogowych czy twarożki z pieczywem i warzywami.

Pozdrawiam, Justyna Siwiela

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Kolacja powinna być jednym z 5 dań spożywanych w ciągu dnia, z uwzględnieniem proporcjonalnego rozplanowania energii i składników odżywczych. Procent podaży energii przypadający na kolację to ok. 20%, dlatego też same owoce chociażby z tego względu to zdecydowanie za mało. Dobrze byłoby, gdyby składała się ona z chudych produktów mlecznych, pełnoziarnistych produktów zbożowych i niewielkiego dodatku olejów roślinnych.Na przykład:
sałatka z brązowego ryżu i tuńczyka z ogórkiem zielonym i łyżką oliwy z oliwek
łódeczki z cykorii z twarożkiem, rzodkiewką, koperkiem+ pełnoziarniste pieczywo
cukinia zapiekana z mięsem z kurczaka i brązowym ryżem
Kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z serkiem wiejskim i pomidorem
sałatka grecka z pełnoziarnistymi grzankami
owsianka na mleku z jabłkiem i brzoskwinią