Przymus leczenia kanałowego stanu zapalnego zęba

Witam, jestem po radykalnej masektomii i radioterapii. Po wizycie u dentysty okazało się, że mam stan zapalny zęba i musi być on leczony kanałowo. Czy po naświetlaniach jest to możliwe? Dentysta nie chce się podjąć takiego leczenia po radioterapii. Czy taki zabieg czymś grozi? Co zrobić w takiej sytuacji? W grę wchodzi tylko usunięcie zęba? Nie wiem też czy mogę masować bliznę po operacji, gdyż blizna bardzo ciągnie ale skóra jeszcze mi schodzi. Z góry dziekuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Magdalena StusiĹska

Szanowna Pani, stan zapalny na pewno wymaga leczenia. Wszystko zależy od tego jaka okolica była naświetlana- jeśli szyja po stronie zęba, należy skonsultować się z onkologiem prowadzącym, jednak na pewno proszę nie zwlekać z leczeniem.

Jeśli wyniki badań są zadowalające i onkolog nie widzi przeciwwskazań to proszę leczyć zęba jak najszybciej . Najlepiej jeśli uzyska Pani pisemną zgodę onkologa na leczenie ,wtedy lekarze chętniej zdecydują się Pani pomóc .Lekarze bezpośrednio nie mający kontaktu z pacjentem onkologicznym często boja się go leczyć .