Przyrost betaHCG a prawdopodobieństwo prawidłowego rozwoju ciąży

Oto kolejne badania beta HCG: 19 dni po owulacji - 510, 26 dni po owulacji - 2488, 31 dni po owulacji - 5766, 33 dni po owulacji - 7025. W 31 dniu po owulacji byłam na USG, gdzie było widać tylko pęcherzyk 10,9 mm. Lekarka powiedziała mi, że w tym czasie powinno być już widać coś więcej, a także przyrost hormonu powinien być większy. Czy jest jednak szansa na ciążę? Jak duża? Dodam, że jestem pewna daty owulacji. Mam 41 lat i zdrowego 4-letniego syna.

Witam!

Uwidocznienie zarodka możliwe jest między 5 a 6 tygodniem ciąży. Pod koniec szóstego tygodnia powinna być również widoczna czynność serca płodu oraz prawidłowe zagnieżdżenie pęcherzyka. Przytoczony wymiar pęcherzyka może przemawiać za młodszą ciążę niż się Pani wydaje. W treści zapytania nie podaje Pani daty ostatniej miesiączki, a nie wspomina Pani również na jakiej podstawie wysunęła stwierdzenie na temat daty owulacji. Do oceny rozwoju ciąży w pierwszych tygodniach jej trwania, pomocne jest dwukrotne oznaczenie gonadotropiny kosmówkowej. Do 5 tygodnia ciąży przyrost hormonu nie powinien być niższy niż 66% w ciągu 48 godzin. Później przyrost stężenia beta HCG ulega zwolnieniu, dlatego podane przez Panią wyniki nie mogą być dokładnie zinterpretowane. W obecnej sytuacji wskazane byłoby powtórzenie badania USG za 10-14 dni, w celu uwidocznienia zarodka. Szanse na prawidłowy rozwój ciąży jak najbardziej istnieją. Niestety niemożliwe jest sumaryczne ich określenie, tym bardziej przy braku informacji na temat Pani cykli przed ciążą. Proszę być jednak dobrej myśli.

Pozdrawiam