Przyrost betaHCG w ciąży

Dzień dobry! Skończyłam 8 tydzień ciąży. 6.09.2012 betaHCG wynosiła 153604,84 mlU/ml, a 10.09.2012 131947,87 mlU/ml. Czy ten spadek oznacza coś złego. Dodam, że 07.09.2012 miałam badanie USG, na którym stwierdzono zarodek wielkości 1,72 cm i tętno 169 uderzeń na minutę. Mam również krwiaka podkosmówkowego o wielkości 19 mm na 11 mm. Mam brać Duphaston 2x1. Czy ma to wpływ na wynik betaHCG. Pozdrawiam, Iwona

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Na tym etapie ciąży poziom hormonu beta HCG zwykle jeszcze rośnie, choć już nie tak dynamicznie jak w pierwszych jej tygodniach. Czasem zdarza się jednak, że pod koniec ósmego tygodnia zaczyna on już fizjologicznie, nieznacznie spadać, z czym możemy mieć do czynienia w Pani przypadku. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że nie występują u Pani żadne krwawienia, które towarzyszyłyby poronieniu. Nie da się jednak stwierdzić bez zrobienia kolejnego badania USG, czy na pewno z ciążą jest wszystko w porządku i czy spadek poziomu beta HCG nie jest związany z obumarciem ciąży czy zagrażającym poronieniem. Natomiast ani przyjmowany przez Panią lek, ani krwiak nie powinny powodować zmniejszenia stężenia beta HCG. Pozdrawiam serdecznie!