Przyrost wagi ciała po rzuceniu palenia papierosów

Witam. Mam 27 lat prawie rok temu rzuciłam papierosy i zaczęłam tyć z 73 kg wówczas obecnie waga wskazuje 90 kg przy wzroście 165 cm... jestem załamana. Mam pracę "siedzącą" pracuje 6 dni w tyg prawie po 12 godz. po powrocie do domu to nie chciało mi się ani ćwiczyć ani nic gotować więc albo coś jadłam na szybko albo nie.proszę o pomoc. nie wiem jak się zabrać za odchudzanie.ćwiczę ale to za mało bo efektów nie widać.doradźcie mi jak mam się odżywiać... z góry dziękuje za odpowiedź. pozdrawiam

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
W tym przypadku polecałabym rozpocząć pierwsze etapy odchudzania wraz z dietetykiem, który dostosowując indywidualnie plan żywieniowy, pomoże w stopniowej utracie masy ciała i wykształceniu prawidłowych nawyków żywieniowych.
Rzucenie palenia jest często przyczyną podjadania słodyczy lub innych kalorycznych przekąsek, które z kolei przyczyniają się do wzrostu masy ciała.
Dodatkowo siedzący tryb życia i nieregularność spożywania posiłków wpłynęły na nadmierne nagromadzenie się tkanki tłuszczowej.
Warto wprowadzić modyfikacje żywieniowe, które pomogą zredukować powstały problem:
1) Spożywać codziennie 5 mniejszych posiłków, zamiast 3 obfitych - to wpłynie na regulację metabolizmu i zmniejszenie uczucia głodu pomiędzy posiłkami, a tym samym zapobiegnie podjadaniu.
2) Wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, bogate w składniki mineralne i błonnik - pieczywo z pełnego ziarna, mąkę razową, kasze, brązowy ryż, makaron razowy, płatki żytnie i owsiane, otręby
3) jako źródło białka spożywać ryby, mleko i produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu, a unikać kalorycznych serów żółtych, tłustych deserów mlecznych itp.
4) Unikać dań typu fast food oferowanych w barach szybkiej obsługi
5) Nie spożywać słodyczy i słonych,kalorycznych przekąsek, a zastąpić je warzywami i owocami, najlepiej w świeżej postaci
6) Przygotowywać dania poprzez gotowanie na parze i w wodzie oraz pieczenie w folii, a unikać smażenia (zwłaszcza na głębokim tłuszczu)
Aktywność fizyczna powinna być realizowana każdego dnia, minimum przez 25 minut.
Jednocześnie należy pamiętać, że utrata masy ciała jest procesem powolnym i warto uzbroić się w cierpliwość oraz wytrwałość.

Witam. Po rzuceniu palenia nasz metabolizm słabnie, dlatego trzeba stosować sposoby na jego zwiększenie. Najważniejsze są tu regularne ćwiczenia (minimum 3 razy w tygodniu po około 40 minut) oraz właściwe odżywianie. Nie może być jednak tak, że stosujemy dietę 1000 kcal, które de facto obniża nas metabolizm, a jeśli nie widać efektów wracamy do dawnego sposobu żywienia i np. do podjadania niezdrowych przekąsek oraz siedzącego trybu życia. Lepiej wprowadzić kilka drobnych zmian i stopniowo przyzwyczaić siebie i swój organizm do nieco innego sposobu życia. Owszem masa ciała będzie spadała wtedy wolniej, ale skuteczniej i nie będziemy również mieli ochoty na ciągłe odstępstwa od diety. Przeczytaj http://abcodchudzanie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe http://abcodchudzanie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania http://abcodchudzanie.pl/podstawowe-zasady-zdrowego-odchudzania i postaraj się wprowadzić opisane zmiany. Pozdrawiam.