Przyspieszenie metabolizmu po jedzeniu

witam, jak przyspieszyc i naprawic metabolizm po jedzeniu 1000-1200kcal przez dlugi czas? jednoczesnie mialam dni kiedy jadlam duzo wiecej (posilki w restauracji, z deserem etc.) teraz staram sie jesc regularnie i bardzo zdrowo, ale tez jest to ok 1200 kcal i nie chudne a wrecz tyje... teraz to 170cm i 58 kg, a chcialam wazyc 53.. co mam robic? pomocy... postanowilam, ze chce schudnac 1-2 kg jak wazylam 54 i teraz waze 4 kg wiecej!! ile trwa naprawa metabolizmu? bede wdzieczna za odpowiedz!

Mgr Anna Czyż Dietetyk, Bydgoszcz

Witam. W pierwszej kolejności może Pani sprawdzić jaka jest podstawowa przemiana materii (PPM) wg wzoru - (14,818xwaga)+486,6. Dieta redukcyjna powinna dostarczać minimum 1300-1400 kcal (1000-1200 rzeczywiście było za mało). PPM lepiej sprawdzić badając analizę składu ciała (dostosowany jest do zawartości masy mięśniowej). Należy stopniowo zwiększać podaż kalorii i jednocześnie dużo się ruszać. Aby dodatkowe kalorie nie odkładały się w tkance tłuszczowej trzeba pamiętać o podstawowych zasadach - 4-6 regularnych posiłków co 2 max 4 godziny, minimalna ilość węglowodanów na kolację (przewaga białka), ok 1,7 l wody dziennie (między posiłkami,może być jodowana), dodatek ostrych przypraw do potraw, chude białko (ryby!), nieprzetworzone produkty zbożowe, warzywa, chudy nabiał. Czas powrotu do normalnego tempa metabolizmu jest indywidualny. 53kg przy 170 to bardzo mało, wg BMI oznacza niedowagę, proszę przemyśleć czy to na pewno odpowiednia waga dla Pani. Pozdrawiam

Witam. Pani metabolizm jest bardzo obniżony i tak jak poprzedniczka pisała z wyliczeń teoretycznych dużo dużo niższy. Metabolizm a się podnieść komponując odpowiednio żywienie, lecz w Pani przypadku uważam, że nie ma potrzeby redukować wagi, a należałoby przy danej wadze podwyższyć metabolizm, a popracować nad sylwetką, co by np obwody były mniejsze a skóra jędrniejsza. Najlepszym rozwiązaniem byłoby udanie się do specjalisty który pomoże odpowiednio skomponować żywienie i do trenera, który dobrałby odpowiednie dla Pani ćwiczenia.

Witam serdecznie,

Pani waga w tej chwili jest prawidłowa. Nie powinna Pani chudnąć a raczej wymodelować sylwetkę. W tym celu proszę przestrzegać podstawowych zasad żywienia oraz wprowadzić aktywność fizyczną. Bezpiecznym sposobem na wychodzenie z diet niskokalorycznych jest zwiększanie kaloryczności o 100kcl co tydzień. Na Pani miejscu nie robiłabym tego na własną rękę a skonsultowała sprawę z dietetykiem. Być może Pani organizm w obawie przed utratą składników przeszedł w ,,stan oszczędzania'' i zaczął robić zapasy, rezerwę w postaci tkani tłuszczowej. Jada Pani zbyt mało to organizm magazynuje a Pani zamiast chudnąć tyje. Dieta musi być dostosowana do Pani dziennego zapotrzebowania energetycznego. Mogłabym ułożyć indywidualny jadłospis, ale w tym celu proszę o kontakt:

joanna.wasiluk@o2.pl lub 506225670

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk