Przyspieszone bicie serca, uczucie gniecenia w sercu i osłabienie

Witam mam 27 lat ..ostatnio na siłowni zrobiło mi się słabo miałem przyspieszone bicie serca , od tej pory codziennie zle się czuje odczuwam tak jak by gniecenie w sercu i po kazdym wysiłku większym wydaje mi się że zasłabnę ... z podobnymi objawami borykałem się od paru lat .. że coś mnie kuło gniotło w sercu złe samopoczucie i to głownie na przełamaniu zimy wiosny albo jeseni zimy ....ale tłumaczyłem to sobie lekką nerwicą ... co to może być ???

Mgr Agata Wons Psycholog, Katowice

Opisane przez Pana objawy mogą wskazywać na zaburzenia nerwicowe lub zaburzenia depresyjne (dystymia) przejawiające się w ciele. W związku z tym należy udać się do psychologa po dokładną diagnozę. W tego typu sytuacji dla pewności należy również zdiagnozować się pod kątem medycznym by wykluczyć ewentualny proces chorobowy (np. zaburzenia hormonalne, chorobę serca). Częściej pojawia się u Pana złe samopoczucie w okresie tzw. przesilenia wiosennego i zimowego. Spora grupa osób odczuwa wtedy większe zmęczenie oraz mocniej odczuwa różne dolegliwości. Warto zastanowić się jakie myśli pojawiają się przed wystąpieniem tego typu objawów. Po diagnozie łatwiej będzie Panu zdecydować się na podjęcie odpowiedniej terapii.

Witam,
proszę na początek zasięgnąć pomocy lekarza rodzinnego i wykonać wskazane badania,bo nie wiemy,jaki jest stan Pana odżywienia i ogólnej kondycji fizycznej.Nie wiemy też,na ile siłownia jest zastępczą formą wielu innych sposobów spędzania czasu wolnego,w związku z czym psychika/a wraz z nią serce/zaczynają się buntować wobec temu przymusowi ciągłych treningów.Proponuję,by wraz z ew.leczeniem zasięgnął Pan pomocy psychologa.