Przyspieszone tętno u zawałowca

Od około pól roku pojawiło się u mnie przyspieszone tętno, które w obecnej chwili utrzymuje się na poziomie około 120/min., ciśnienie w tym czasie waha się na poziomie 120/80. Chciałbym zaznaczyć, że jestem osiem lat po zawale serca i jestem prowadzony przez kardiologa. Po ostatniej wizycie mimo podwojenia dawki leku Nebivor do 2 tabletek nie ma zmian, ponadto biorę Prestarium 10mg i Inspra 50mg pół tabletki raz dziennie. Jakie działania mam podjąć, aby zmniejszyć tętno?

Witam!

Fizjologicznym rytmem serca jest rytm zatokowy o częstości 60-100/minutę. W Pańskiej sytuacji rytm serca sugeruje tachykardię. W tej sytuacji ważne są wszystkie informację dotyczące Pana chorób oraz wyniki badań szczególnie EKG i ECHO serca. Przyspieszony rytm zatokowy jeśli nie występują żadne zaburzenia rytmu ani zaburzenia przewodnictwa bywa nieraz reakcją wyrównawczą serca na ogólnoustrojowe niedotlenienie. Trudno tutaj wymienić wszystkie możliwe przyczyny, ale przede wszystkim należy określić czy przyspieszona akcja serca jest wtórna do chorób ogólnoustrojowych czy też wynika z choroby serca np. niewydolności krążenia. Jeśli problem wynika jedynie z choroby serca wówczas należy zweryfikować dotychczasowe leczenie, w tym celu proponuję skonsultować problem z innym kardiologiem lub internistą. Oprócz tego warto zadbać w miarę możliwości o regularny wysiłek tlenowy oraz likwidowanie modyfikowalnych czynników miażdżycy.

Pozdrawiam serdecznie!