Przyswajanie żelaza i poziom wapnia we krwi

Witam, podczas operacji tarczycy usunieto mi przytarczyce, obecnie zażywam 4000jm węglanu wapnia dziennie, poziom wapnia we krwi mam od 1,8 do 2,26. Czy taka ilośc wapnia może zaburzać przyswajanie żelaza ? Jeśli tak, to w jakim stopniu? Od trzech lat mam anemię mikrocytarną, po suplementacji żelaza morfologia wraca do normy, aby później powoli znów wrócić do stanu poprzedniego. Uprzejmie prosze o pomoc.

Witam. Suplementacja wapnia może prowadzić do obniżenia wchłaniania pokarmów bogatych w wapń. Prawdopodobnie tak dzieje sie w Pani przypadku. Produkty bogate w żelazo proszę spożywać niezależnie od węglanu wapnia.