Przytycie 15 kg w miesiąc i nieregularny okres

Witam,mam 19 lat.W krótkim czasie czyli w niecały miesiąc przytyłam 15 kg.Dodam że niejestem w ciąży i spożywam tyle samo co zawsze.Moje pytanie brzmi dlaczego przybyło mi aż tyle.?Ważyłam 55kg a teraz 70 kg i mam 168cm.Wczśniej czyli z rok temu brałam leki hormonalne bo zanikł mi okres w 2009r z powodu anoreksji.Nie mam juz problemów z jedzeniem,okres się pojawił ale jest bardzo nieregularny.Miałam też rok temu nadżerkę żołądka.

Witam,
Twoje objawy są niejednoznaczne. Mogą to być problemy hormonalne, ale nie tylko. Jest to duża zmiana masy ciała, jeżeli nie zmieniałaś nic w swoim sposobie żywienia ani spędzania czasu, nie powinna się pojawić. Najlepiej jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zleci Tobie wykonanie niezbędnych do prawidłowej diagnozy badań.
Pozdrawiam,
Magdalena Rapacka

Dzień dobry,

Powinna Pani jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu wykonania badań i diagnostyki.
To nie jest normalne, aby w ciągu miesiąca przytyć 15 kg.
Prawdopodobnie przyczyną jest niedoczynność tarczycy. Jeśli dodatkowo jest Pani zimno, czuje się Pani zmęczona i znudzona, to jest prawdopodobnie to.

Pozdrawiam,
Aneta Kościołek

Witam serdecznie.

Zgadzam się z Panią Mgr Anetą Kościołek. Tak duży przyrost masy ciała w bardzo krótkim czasie nie jest normalny, może świadczyć o niedoczynności tarczycy lub o innych zaburzeniach pracy organizmu.

Proszę zastanowić się jakie zmiany zaszły ostatnio w Pani życiu, które mogły się przyczynić do wzrostu masy ciała, dodatkowo zacząć prowadzić dzienniczek żywieniowy zapisując co Pani jada. Koniecznie skonsultować go z dietetykiem, ale przede wszystkim jak najszybciej skonsultować się z lekarzem POZ w celu zdiagnozowania problemu!

Pozdrawiam serdecznie,
mgr inż. Zuzanna Mroczkowska