Przytycie a zdrowe odżywianie i liczenie kalorii

Witam, mam 20 lat. Rok temu ważyłam 52 kg i mi to odpowiadało. W ciągu roku przytyłam do 56 (zaczełam brać pigułki antykoncepcyjne, rzuciłam papoierosy). Czuje presję, ze strony mojego otoczenia, bo wciąż są rozmowy o siłowni, o wyglądzie. Teraz wciąż licze kalorie które przyjmuję. Myślałam, że to ortoreksja, jednak nie mam fioła na punkcie zdrowej żywności. Potrafię w ciągu dnia zjeść kanapkę, czekoladę i nic więcej, aby było max1000 kcal. Co zrobić, żeby w spokoju zjeść nie myśląc o kaloriach?

Witam,
samo liczenie kalorii nic nie da, ważne są proporcje białka, węglowodanów i tłuszczu w całodziennej diecie, do tego dostarczenie odpowiedniej ilości minerałów i witamin oraz nawodnienie organizmu. Jeżeli długo stosujesz dietę 1000 kalorii skłaniasz swój organizm do gromadzenia zapasu tłuszczu, jednocześnie tracisz masę mięśniową. Dieta 1000 kcal jest niedoborowa w witaminy i składniki mineralne, dlatego nie wolno jej zbyt długo stosować. Kanapka i czekolada w ciągu całego dnia to bardzo zła dieta. Składniki pokarmowe powinny pochodzić z chudego mięsa, ryb, produktów zbożowych, mlecznych, zdrowych tłuszczów, warzyw i owoców, które powinnaś spożywać w odpowiednich ilościach. Dieta odpowiednio zbilansowana nie wymaga wyrzekania się jedzenia, a wręcz odwrotnie, skłania do jedzenia, aby dobrze wyglądać i zachować zdrowie. Zachęcam do skorzystania z usług dietetyka, bo tylko on jest w stanie ułożyć dla Ciebie odpowiedni jadłospis, zgodny z Twoimi potrzebami pokarmowymi i aktywnością fizyczną oraz nauczyć zasad zdrowego odżywiania.

Witam,
Niestety kanapka i czekolada nie są dobrym pomysłem na utrzymanie masy ciała na dłuższą metę, nawet jeżeli dostarczają 1000 kcal. Rozumiem, że liczenie kalorii związane jest ze stresem przed przytyciem? Warto w takiej sytuacji spróbować zaplanować racjonalny jadłospis, który pomoże utrzymać masę ciała (a może nawet trochę schudnąć). Plan żywieniowy pozwoli na spożywanie posiłków bez ciągłego liczenia kalorii. Ważne są proporcje białka, tłuszczów i węglowodanów,a także regularność posiłków. Zawsze można skorzystać z pomocy specjalisty, który ułoży taki plan, i wtedy odejdzie potrzeba kalorii.

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Ograniczanie podaży energii do 1000 kcal jest bardzo niezdrowe - prowadzi do niedoborów pokarmowych i efektu jo-jo. Polecam skupienie się na realizacji zasad zdrowego odżywiania i porzucenie liczenia kalorii. Urozmaicona dieta, bogata w pełnowartościowe białko, węglowodany złożone, zdrowe tłuszcze roślinne oraz błonnik, wprowadzeni 5 posiłkowego jadłospisu oraz unikanie kalorycznych przekąsek, słodyczy i żywności przetworzonej pomoże osiągnąć zdecydowanie lepsze efekty niż dieta 1000kcal. Dodatkowo zdrowy styl życia będzie miał pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, a więc najważniejsze aspekty.
Presja otoczenia i niekoniecznie trafne wskazówki żywieniowe wynikają często z niewiedzy, lub powtarzania krążących w internecie mitów dotyczących odchudzania. Warto szukać informacji tego rodzaju wyłącznie w renomowanych źródłach, aby uniknąć błędów.
Jednym z ważnych elementów zdrowego stylu życia jest także regularna aktywność fizyczna - nie musi to być jednak siłownia, a jedynie dowolna forma sportu, najlepiej taka, która sprawia przyjemność.
pozdrawiam