Przytyłam 10 kg w rok. Mam 36 lat. Jakie badania powinnam zrobić?

Witam, mój problem to przytycie 10 kg w rok. Mam 36 lat i od 3 lat biorę tabletki antykoncepcyjne - tolerowałam je od początku bardzo dobrze i nie tyłam - dopiero od roku mam z tym problem - moja dieta się nie zmieniła. Nie jadam więcej, jem dużo warzyw - słodycze też, ale nie w nadmiarze. Moja waga zawsze była niezmienna - około 60 kg przy 170 cm. Rok temu zaczęły się wahania dzienne - rano 61 wieczorem 64-65!!! Zwłaszcza przed miesiączką. Aż doszło po roku do 70 kg!!! Nigdy tyle nie ważyłam. Jakie badania muszę wykonać i czego powodem jest tak szybkie tycie? Dodam, że w ciąży miałam cukrzycę - cukier zawsze mam jakiś podwyższony - po zjedzeniu posiłku po 2-3 godz. 118, 121 (ostatnio). Na czczo nie badałamC. zy badanie hormonów musiałabym wykonać?
36 LAT ponad rok temu

Witam Panią serdecznie,

W praktyce do otyłości najczęściej przyczyniają się nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz mała aktywność fizyczna.
Zdarzają się jednak przypadki, kiedy otyłość powstaje na tle zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

Otyłość może być wynikiem zaburzeń hormonalnych:
niedoczynności tarczycy, choroby Cuchinga (kora nadnerczy wydziela kortyzol w nadmiarze), niedoboru hormonu wzrostu, niedoczynności przytarczyc.

Otyłości mogą sprzyjać także niektóre ze stosowanych leków:
• neuroleptyki
leki antydepresyjne
• leki przeciwpadaczkowe
sterydy, progestageny (tabletki antykoncepcyjne),
dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Być może przytyła Pani ze względu na stosowaną antykoncepcję - proszę przeczytać ulotkę dołączoną do preparatu lub poprosić o radę lekarza/farmaceutę.

Powinna Pani także skonsultować się z lekarzem w celu monitorowania podwyższonego stężenia glukozy we krwi.

Podsumowując, do nadwagi i otyłości prowadzić może:
- siedzący tryb życia
- rzadkie spożywanie posiłków, lecz o dużej kaloryczności
- nadmiar tłuszczu i cukrów w diecie
- niewielka aktywność fizyczna.

Warto wykonać badanie stężenia hormonów tarczycy we krwi.

Pozdrawiam

PS Proszę się nie martwić.