Osoba Dzień dobry, mój tata w roku 2008 (68 lat) miał usuniętą prostatę, wynik PSA wtedy wynosił 14. Po operacji PSA systematycznie rosło, co jakiś czas robił wyniki, chodził do lekarza na kontrole, najpierw PSA wynosiło 0,4, potem 1,4, a w listopadzie 2010 2,4 i wtedy lekarz urolog dał skierowanie do onkologa. Po zrobieniu wielu badań, tomografii, rezonansu, USG, scyntygrafii kości, stwierdzono że wyniki są w normie. Po zażywaniu leków PSA się zmniejszyło do 0,4, ale w czasie ich zażywania tata miał straszne biegunki i musiał odstawić te leki. Teraz po zrobieniu PSA wynik jest 1,8. Proszę o wyjaśnienie, jaki powinien być poziom PSA po wycięciu gruczołu krokowego, czy ta norma 0-4,5 też obowiązuje w tej sytuacji. Jeśli tak to dlaczego przy 2,4 został tata skierowany do onkologa? Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam! Agnieszka
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie!

Niestety nie precyzuje Pani czy tata wykonywaną miał prostatektomię radykalną czy oszczędzającą i z jakiego powodu wykonywana była w ogóle operacja, co ma istotną wartość kliniczną.

Niemniej jednak, w przypadku całkowitego wycięcia gruczołu krokowego poziom PSA nie powinien przekraczać 0,2 ng/ml. Podwyższony poziom antygenu przemawia za niedoszczętnym usunięciu prostaty, niedoszacowaniu zakresu zaawansowania choroby, wznowie nowotworu (jeśli ten był rozpoznany) lub wystąpieniu przerzutów do innych narządów.

Ostatnie przyczyny podwyższonego poziomu PSA były wskazaniem do skierowania Państwa na konsultację onkologiczną. Prawidłowe wyniki badań wykluczyły występowanie patologii. Spodziewam się jednak, że mają Państwo umówione kolejne wizyty kontrolne w celu obserwacji pacjenta.

Pozdrawiam

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Urologia – Urolog jest specjalistą, który zajmuje się chorobami związanymi z układem moczowo-płciowym. Do wizyty u urologa warto się przygotować, gdyż z reguły wiąże się ona z dużym stresem u pacjenta. Sprawdź, jakie objawy powinny skłonić cię do zgłoszenia się do poradni urologicznej.
  • Badanie prostaty – Aby rozpoznać choroby prostaty, urolog musi przeprowadzić szczegółowy wywiad, czyli przeprowadzić z pacjentem rozmowę o jego codziennych kłopotach z oddawaniem moczu. Po zauważeniu jakichkolwiek nieprawidłowości należy jak najszybciej skontaktować sie z lekarzem.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach