Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 0 3 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

PSA po usunięciu prostaty - dlaczego takie różne wyniki?

Dzień dobry, mój tata w roku 2008 (68 lat) miał usuniętą prostatę, wynik PSA wtedy wynosił 14. Po operacji PSA systematycznie rosło, co jakiś czas robił wyniki, chodził do lekarza na kontrole, najpierw PSA wynosiło 0,4, potem 1,4, a w listopadzie 2010 2,4 i wtedy lekarz urolog dał skierowanie do onkologa. Po zrobieniu wielu badań, tomografii, rezonansu, USG, scyntygrafii kości, stwierdzono że wyniki są w normie. Po zażywaniu leków PSA się zmniejszyło do 0,4, ale w czasie ich zażywania tata miał straszne biegunki i musiał odstawić te leki. Teraz po zrobieniu PSA wynik jest 1,8. Proszę o wyjaśnienie, jaki powinien być poziom PSA po wycięciu gruczołu krokowego, czy ta norma 0-4,5 też obowiązuje w tej sytuacji. Jeśli tak to dlaczego przy 2,4 został tata skierowany do onkologa? Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam! Agnieszka
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Niestety nie precyzuje Pani czy tata wykonywaną miał prostatektomię radykalną czy oszczędzającą i z jakiego powodu wykonywana była w ogóle operacja, co ma istotną wartość kliniczną.

Niemniej jednak, w przypadku całkowitego wycięcia gruczołu krokowego poziom PSA nie powinien przekraczać 0,2 ng/ml. Podwyższony poziom antygenu przemawia za niedoszczętnym usunięciu prostaty, niedoszacowaniu zakresu zaawansowania choroby, wznowie nowotworu (jeśli ten był rozpoznany) lub wystąpieniu przerzutów do innych narządów.

Ostatnie przyczyny podwyższonego poziomu PSA były wskazaniem do skierowania Państwa na konsultację onkologiczną. Prawidłowe wyniki badań wykluczyły występowanie patologii. Spodziewam się jednak, że mają Państwo umówione kolejne wizyty kontrolne w celu obserwacji pacjenta.

Pozdrawiam

Lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety