Psychiczne znęcanie się nad rodziną. Czy moja sytuacja się kwalifikuje?

Witam, moja sytuacja wygląda następująco: nasz ojciec od początku życia był alkoholikiem, wszczynał bójki w domu, był agresywny. Od kilku lat nie pije, ale doprowadził naszą rodzinę do kryzysu ekonomicznego.

Wyłudził kredyty, wplątał całą rodzinę w problemy finansowe. Wcześniej przebywał już w zakładzie karnym. W chwili obecnej szantażuje nas popełnieniem samobójstwa (np. uprzedza moją ciężarną siostrę o takim zamiarze, łyka tabletki dopiero jak upewni się, że siostra wezwała pogotowie), notorycznie straszy nas wszystkich, że jego wierzyciele zrobią nam krzywdę, próbuje wymusić od nas pieniądze.

Mieszkanie z nim to katastrofa, ciągle wszczyna kłótnie, wprowadza nerwową atmosferę, a w domu wychowują się małe dzieci. Mama ma problemy ze zdrowiem, ma schorzenia kręgosłupa i nerwicę, której nabawiła się żyjąc z ojcem. Proszę o odpowiedź...

Witam!

Problemy, które Pani opisała należy zgłosić na policję. Ojciec, jeżeli zagraża bezpieczeństwu (zdrowiu i życiu) swojemu lub domowników, może być poddany przymusowemu pobytowi w szpitalu psychiatrycznym. Myślę jednak, że wszystkie Pani powinnyście skorzystać z pomocy ośrodków dla ofiar przemocy i poddać się terapii dla współuzależnionych.

Dzięki temu procesowi inaczej spojrzycie na tę sytuację i zrozumiecie, że ojciec ciągle Was wykorzystuje i rani. Dlatego warto tej pomocy poszukać jak najszybciej. Dodatkowo w takim ośrodku może Pani zasięgnąć porady prawnika, co byłoby bardzo wskazane w tej sytuacji. Ojciec jest w stanie sam sobie poradzić, a Wy powinnyście zadbać o swoje zdrowie.

Pozdrawiam