Psychoza starcza u mamy

Witam, Psychoza starcza u mojej mamy zostala juz stwierdzona, leki zostaly przepisane i lekarz zalecil terapie.Mama byla zawsze osoba niezwykle dominujaca i jest tak do dzisiaj. Stwierdzila ze to my wszyscy chcemy ja ubezwlasnowolnic i zrobic z niej " wariatkę" odstawila leki natychmiast. Stan jest tragiczny.Wydzwania do mnie i do innych w srodku nocy - najczesciej miedzy 2:30 a 4:00 rano, oskarza o spisek o kradzieze , ma calą masę zwidów , nawet czyni pomówienia do obcych . Co robić?Joanna

Szanowna Pani,
Niestety, problem jest niezwykle skomplikowany. Dopiero w momencie wystąpienia sytuacji zagrożenia życia Pani matki (bądź też innej osoby w związku z jej działaniem) można by starać się o przymusowe leczenie. Jedynym racjonalnym wyjściem jest skorzystanie z pomocy fachowego ośrodka, którego personel mógłby zająć się bieżącą opieką nad Pani mamą, a jednocześnie odpowiednio dawkować leki, które w opisanej sytuacji wydają się być środkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania osoby chorej. Nie ma złotego środka, który pozwoli na wybrnięcie z sytuacji, konieczna jest szczera rozmowa z mamą. Jeśli to nie przyniesie efektu, a tego zapewne należy się spodziewać, należy próbować nakłonić mamę wszelkimi sposobami do przyjęcia leków, a następnie polecić jej - przynajmniej na próbę - krótkoterminowy pobyt w odpowiednim ośrodku. Warunkiem koniecznym są jednak leki, a tutaj bez Pani inicjatywy prawdopodobnie się nie obejdzie, jako że mama zwyczajnie odmawia przyjęcia środków farmakologicznych.

Jeśli stan mamy zagraża jej zdrowiu lub życiu można także skorzystać z pomocy pogotowia psychiatrycznego lub tez w skrajnych przypadkach wezwać karetkę oraz policję (leczenie wbrew woli). Jest to trudna decyzja, często jednak pozwala uchronić osobę chorująca przed bardziej tragicznymi w skutkach działaniami.