Punktowe zdjęcie RTG zęba

Muszę wykonać punktowe zdjecie zęba (2 krotnie- przed i po leczeniu kanałowym). Jestem pełna obaw poniewaz poprzedni rok obfitował w rozne badania. 14.10.2013 rtg kregoslupa szyjnego czynnosciowy, AP i boczny, 28.10.2013 rezonans głowy,, 13.12.2013 RTG panoramiczny zębow, 20.03.2014 rtg klatki piersiowej, 16.06.2014 rtgzatok, 06.10.2014 rezonans kregosłupa l-k, pazdziernik 2014 byłam obecna w trakcie rtg nadgarstka u dziecka oraz mialam nieudane zdjecie punktowe zeba. Czy jest bardzo żle?

Witam. RTG punktowe to jedno z najmniej obciążających badań radiologicznych. Z promieniowania tła, czyli naturalnego promieniowania środowiska otrzymujemy codziennie dawkę promieniowania równoważną wykonaniu około 6 zdjęć przylegających, a na przykład przelot samolotem do Ameryki jest równoważny wykonaniu około 150 takich zdjęć. Poza tym wykonując zdjęcie w technice cyfrowej możemy jeszcze bardziej obniżyć dawkę promieniowania otrzymaną w czasie badania. Uważam, że wartość diagnostyczna przeprowadzonego badania zdecydowanie przewyższa ryzyko związane z promieniowaniem rentgenowskim.