Puste jajo płodowe a poronienie

Lekarz stwierdzilu mnie puste jajo plodowe.2 tyg temu pecherzyk mial 3cm cialkozolte5mm(wg usg 7t4d).po 10dniach pecherzyk zmalal do 2cm a cialko zolte do2mm. Czy sa jeszcze szanse na rozwoj zarodka?ze wzgledu na ryzyko powiklan nie chce lyzeczkowania(mieszkam w azji w kraju rozwijajacym sie). Czy sa inne bezpieczne metody?czy farmakologicznie mozna wywolac calkowite poronienie po11-12tc ?ile czasu bezpiecznie moge czekac na calkowite poronienie i czy dojdzie do calkowitego poronienia

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, wyłyżeczkowanie po poronieniu jest najbezpieczniejszą metodą, związaną z najmniejszym ryzykiem pozostawienia tkanek płodowych w jamie macicy. Nawet po farmakologicznym wywołaniu skurczów zaleca się kontrolę jamy macicy. Dopóki nie będzie znana przyczyna poronienia, nie będzie można określić ile czasu może zająć oczekiwanie, należy jednak mieć na uwadze, że zmniejszanie się zarodka jest bardzo niekorzystnym czynnikiem rokowniczym, dla pewności można jednak powtórzyć badanie po kolejnym tygodniu.