Pusty pęcherzyk ciążowy- jak być pewną w 100% przed zabiegiem?

Stwierdzono u mnie pusty pęcherzyk ciążowy (15mm) w 6 tygodniu ciąży (od zapłodnienia). Tydzień później powtórzono USG-diagnoza ta sama, dodatkowo brak wzrostu pęcherzyka. Wykonałam tez badanie bHCG w 7 tyg= 11000mlU/ml. Czy ciąża w 100% skazana na niepowodzenie?

Witam!

Ponieważ na tym etapie ciąży pęcherzyk nadal jest pusty i na dodatek przestał rosnąć (powinien się powiększać przynajmniej o 1,1mm na dobę) ciąży niestety nie da się uratować. Dość niskie stężenie hCG również to potwierdza. Jeżeli chce się Pani jeszcze upewnić proponuję ponownie oznaczyć stężenie hCG. W żywej ciąży ilość hormonu powinna się podwajać co drugi dzień. U Pani prawdopodobnie będzie się utrzymywać na podobnym poziomie lub się obniży.
Nawet 20-25% wczesnych ciąż niestety nie zostaje donoszonych. To bardzo trudna sytuacja dla rodziców. Niestety w Pani przypadku nie da się nic zrobić.

Warto pamiętać, że obumarcie wczesnej ciąży nie rzutuje na następne. Przeważająca większość kobiet po takim wydarzeniu w niedługim czasie zachodzi w kolejną ciążę i rodzi zdrowe dziecko.