Pytanie dotyczące obciążenia genetycznego nowotworem

Jeżeli potencjalny ojciec miał nowotwór (guza przełyku), jego mama zmarła na raka żołądka oraz u moich bliskich występowały zachorowania na nowotwory (u prababci, dwóch ciotek i babci) to w przypadku zdecydowania się na urodzenie dziecka będzie ono mocno obciążone genetycznie możliwością zachorowania na nowotwór?

Statystyka populacyjna jest taka, że co czwarty Polak zachorowuje na nowotwór. Nie należy przeceniać czynnika genetycznego, bo co czwarty z umierających na raka ma raka tytoniozaleznego, ważniejsze od genetyki jest tryb życia.