Nadmierna senność i brak chrapania

Nie wiem, czy zechcecie mi udzielić odpowiedzi, gdyż moim problemem nie jest bezsenność, lecz senność nadmierna - ciągła, stała, nie dająca się wyeliminować przez długi sen. Sen nocny nie przynosi oczekiwanego odprężenia i tzw. wyspania. Rano budzę się zmęczona i ociężała. Poczucie senności towarzyszy mi niemal cały dzień, wciąż marzy mi się łóżko. To ciągłe niewyspanie powoduje złe samopoczucie, problemy z koncentracją i pamięcią.

Badania jakie wykonałam to: - morfologia, - mocz, - ustalenie poziomu żelaza w krwi, - w kierunku niedoczynności tarczycy, - w kierunku pracy nadnerczy (tych badań lekarz domowy nie chciał mi zlecić, gdyż uznał, że nie wyglądam na taką, której nadnercza by źle działały, tzn. nie jestem brązowa na twarzy) - wykluczenie depresji, - w kierunku stanu przedcukrzycowego (krzywa cukrowa), - prześwietlenie kręgosłupa w odcinku szyjnym i piersiowym (bo te odcinki najbardziej mi doskwierały, przez chwilę myslałam nawet, że ta senność bierze się z kręgosłupa), - echo serca. Z badań wynika, że jestem zdrowa jak ryba i że nic mi nie dolega. Zaczęłam tą nadmierną senność łączyć z bezdechem nocnym, ale nie wiem, czy to możliwe, gdyż ja nie chrapię.

Jeśli zechcecie mi pomóc, będę bardzo wdzięczna. Nie wiem, w którą stronę powinnam iść, co jeszcze mogę zrobić, żeby zacząć normalnie funkcjonować. Nie wątpię, że bezsenność jest wielkim problemem, ale proszę mi wierzyć, że sen, który "wciąż siedzi w oczach" też może doprowadzić do depresji. Z poważaniem.

KOBIETA ponad rok temu

Witam

Nadmierna senność podczas dnia, jeżeli upośledza w jakicholwiek sposób funkcjonowanie (a rozumiem, że tak się dzieje w Pani przypadku) jest zaburzeniem, i jako takie powinno być diagnozowane i leczone.

Brak objawu chrapania i widocznych przerw w oddychaniu nie wyklucza zespołu bezdechu w czasie snu. Badaniem, które może to zweryfikować, jest badanie polisomnograficzne.

Z Pani opisu wynika, iż wykluczono chorobę tarczycy oraz depresję. Przyczyną nadmiernej senności może być także zaburzenie neurologiczne - narkolepsja. Do oceny, na jaki rodzaj zaburzenia Pani cierpi, konieczne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu i ewentualnych badań dodatkowych (badania polisomnograficznego, testu wielokrotnej latencji snu, itp.). Proponuję kontakt z poradnią lub pracownią zaburzeń snu (funkcjonują przy uniwersytetach medycznych lub jako placówki niepubliczne, adresy można znaleźć w internecie) i postępowanie zgodnie z zaleceniem lekarza specjalizującego się w tej tematyce.

Pozdrawiam serdecznie