Pytanie o normy TSH w ciąży

Proszę o pomoc w interpretacji wyników TSH i Ft4. Dodam, ze jestem w ciazy. Moim zdaniem normy podane przez laboratorium są zawyżone. TSH (ICD-9:L 69) mój wynik to 2,46 ulU/ml FT4 (ICD-9:L 69) mój wynik to 1,37ng/dl Normy podane przez laboeatorium to I trymestr 0,33-4,59 ulU/mL II trymestr 0,35-4,1 ulU/mL III trymestr 0,21-3,15 ulU/mL Wg tych norm moje wyniki są Ok ale czy te normy są właściwe. Proszę o pomoc w interpretacji dodam, że to u przy jednostkach ma z przodu taki ogonek.

Dzień dobry,

Zalecane normy TSH w ciąży wg obecnie obowiązujących w Polsce wytycznych endokrynologicznych wynoszą < 2,5 niezależnie od trymestru ciąży. Optymalne TSH wynosi ok. 1,5. Jakkolwiek Pani wyniki mieszczą się jeszcze w zakresie zalecanych wartości prawidłowych. Proszę powtórzyć wyniki za ok. 2 tygodnie, jeśli TSH wzrośnie wówczas warto będzie włączyć w leczeniu L-tyroksynę. Jeśli ma Pani wątpliwości, czy nie zastosować już teraz małej dawki leku, proszę udać się do endokrynologa, który Panią zbada i w razie potrzeby zaleci małą dawkę leku.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz