Pytanie o poziom cukru

Witam, chciałbym zapytać o poziom cukru. Rano na czczo mam w granicach 60-70, raz 58. Po wysiłku nie czuje osłabienia. Po obszernym posiłku i zmierzeniu poziomu cukru wynik:95. Cukier rzadko skacze do 100 lub powyzej nawet po zjedzieniu duzej ilosci słodkiego. Czy powinienem to skonsultować skoro rano nie czuje objawów niskiego cukru jak uczucie zimna, drgawki czy ciarki? Pozdrawiam

Dzień dobry,

W Pana przypadku warto wykonać pomiary z użyciem innego glukometru... Niekiedy różnice między poszczególnymi glukometrami są zaskakująco duże. Dlatego nie stawiamy rozpoznania cukrzycy według oznacznonego glukometrem stężenia glukozy, a z krwi żylnej. Glikemia poniżej 70 mg/dl, wg obecnie obowiązujących wytycznych to już hipoglikemia. Jeszcze kilka lat temu granicą tą było 55 mg/dl. Jeśli ma Pan jakieś wątpliwości, proszę najlepiej skonsultować się z jakimś rozsądnym internistą lub diabetologiem. Jednak wcześniej proponowałbym pomiary na innym glukometrze. Jeśli niskie wartości glikemii się potwierdzą, warto będzie wykonać dodatkowe badania, które zaleci Panu lekarz.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz