Pytanie odnośnie kortyzolu we krwi

Witam. Mam pytanie odnośnie poziomu kortyzolu we krwi. Rok temu endokrynolog zleciła mi zbadanie jego poziomu i wynik delikatnie przekraczał normę- 21,97 przy normie do 19,4. Zleciła mi test hamowania czymś na d. (deksometo-coś tam) i wyszło ok, kortyzol spadł, więc nadnercza są ok. Ale teraz po roku kortyzol jest wyższy- 26,19 przy normie do 19,4. Czy powinno mnie to niepokoić? Skoro nadnercza są ok to skąd taki wynik? Choruję na niedoczynność tarczycy, hiperprolaktynemię i padaczkę.

Dzień dobry,

Zapewne miała Pani wykonany test hamowania 1 mg Dexamethazonu. Kortyzol jest nieco podwyższony, czego przyczyną może być m.in. również nadmierny stres. Proszę jednak udać się do lekarza, aby zbadał Panią i stwierdził, czy ma Pani kliniczne objawy hiperkortyzolemii. Test z uwagi na wzrost wartości kortyzolu warto powtórzyć. W razie wątpliwości można również oznaczyć (przed testem z Dexamethazonem) stężenie ACTH (rano). Proszę udać się do endokrynologa, który po zebraniu wywiadu i dokładnym zbadaniu Pani zaleci odpowiednie badania.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz