Raczkowanie i wstawanie na nóżkach u 6-miesięcznego dziecka

Moja 6 miesięczna córka zaczęła niedawno czworakować i często podpierając się o meble staje na nóżki. Czy to nie za wcześnie? Martwię się czy nie będzie miała przez to krzywych nóżek lub innych problemów... Czy mam jej na to pozwalać?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Nie powinna Pani ograniczać dziecka. W razie wątpliwości proszę udać się na wizytę do lekarza pediatry.

Proszę się nie martwić. Po pierwsze, nie ma jak powstrzymać rozwoju.
Po drugie, u tak małych dzieci każdy kolejny stopień rozwoju jest "nabudowany" na wcześniejszych - co oznacza, że dziecko nie osiągnie trudniejszej umiejętności, jeżeli nie posiada już tych prostszych bazowych. Czyli wstawanie i raczkowanie córki są już odpowiednio przygotowane przez wcześniejsze ćwiczenia.
Większość dzieci raczkuje i wstaje do końca 10 miesiąca życia, ale zdarzają się takie szybkie jak Pani córka. Jest z tym trochę kłopotu - takiemu maluchowi trudno wytłumaczyć, co jest niebezpieczne, ale przecież lepiej się cieszyć z osiągnięć.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/