Rak brodawkowaty tarczycy

Nawiązując do pytania c.d. "Podstawa leczenia zróżnicowanego raka tarczycy". "Mam zoperowaną tarczycę, 22 dzień po operacji..." otrzymałam pooperacyjny wynik histopatologiczny: " Materiał: Lewy płat tarczycy z cieśniną Pointrowe. Wynik makroskopowy: Opis jak w badaniu INTRA. gA, gB, c, p(?) Wynik mikroskopowy: carcinoma papillare lobi sinistri glandulae thyreoideae. pT1a W płacie lewym guzek o największym wym. 0,9 cm i utkaniu raka brodawkowatego - wariant pęcherzykowy i klasyczny. Rak przekracza torebkę narządową i nacieka wiotkie tkanki okołotarczycowe. W naczyniach zatory z komórek raka. Margines chirurgiczny 0,1 cm. Utkania przytarczyc nie znalazłam".

Wynik wczoraj otrzymałam, a przeczytałam dopiero w domu (okulary). Bardzo proszę o dokładną interpretację i wnioski (w momencie zaskoczenia nawet nie byłam w stanie logicznie podpytać w czasie wizyty spieszącego się lekarza). Nadmieniam, że miałam też podczas operacji badanie śródoperacyjne. Czy wynik oznacza, że są lub duże prawdopodobieństwo przerzutów w organizmie? Czy to rak pęcherzykowy czy brodawkowy? Czy wg wyniku oznacza, że przekroczył swoją torebkę guzka czy tarczycę i jest poza tarczycą? O jakie naczynia chodzi: guza czy płata tarczycy, i dlaczego zatory? Miałam 3-krotnie biopsję: pierwsza w maju, nieudana do powtórzenia, druga - w październiku, podejrzenie raka, trzecia - w listopadzie, potwierdzenie raka - czy owe 3-krotne biopsje spowodowały wydostanie się komórek raka poza torebkę guzka? Co to znaczy i dlaczego 1 mm margines chirurg, czy za mały margines, czy dlatego świadczy, że komórki raka dalej zostały i przesądza o potrzebie drugiej operacji? Operujący nie widzi tego marginesu? Czy na pewno świadczy, że mam nieuszkodzone przytarczyce, mimo iż mam brać wapno 1000 mg dz. i 150 mg dz. magnezu?

W tym samym ośrodku za ok. 2 mies. mam mieć drugą operację - wycięcie prawego płata wraz z węzłami centralnymi szyi, potem w ciągu miesiąca jodowanie. Czy w czasie badania sródoperacyjnego nie można było tego stanu raka zauważyć, ocenić? Mając dużo problemów ze zdrowiem, jak poprzednio opisałam (wysokie ALT 106 chyba po przebytym leczeniu zapaleniu płuc, zwłóknienia i pionowy cień (?) wzdłuż płuca w obrazie RTG też od kilku lat, przebyta sarkoidoza (powiększenie węzłów chł. obu wnęk i śródpiersia, z następowym wycięciem niektórych węzłów do bad. w mediastinoskopii 11 lat temu), podwójna ostroga pięty i bolące ścięgno Achillesa, torbiele w piersiach, mięśniaki macicy oraz endometrioza za macicą, podejrzenie polipa lub złogu w pęcherzyku żółciowym, codzienne zgagi, okresowe od wielu lat niezdiagnozowane badaniem USG i RTG płuc dolegliwości pod lewymi żebrami: na granicy brzucha i żebra, przepukliny kręgosłupa lędźwiowego, kaszak na plecach, tłuszczak na prawej z przodu kości biodrowej) - również wzdłuż uda po jego raczej zewn. str. gorące, parzące stale, codzienne mrowienia i brak czucia w skórze po nocach w czasie snu bądź dłuższego spoczynku od ok. 3 lat (wiążę to z wywaleniem się wtedy na rowerze, bo kręgosłup mnie już nie boli od dawna, sporadycznie troszkę; co to może być, jaki skutek, jakie wykonać tu badanie?). Czy jodowanie mi zaszkodzi, mogą uzłośliwić się owe zmiany? Jakie są rokowania w moim przypadku, czy mam szansę całkowitego wyleczenia raka brodawkowatego, jest to możliwe, czy tylko podleczenie? Na czym polega "łagodność" raka brodawkowatego, skoro jest to rak złośliwy? Co z rokowaniem, jeśli ewentualnie są przerzuty? Proszę podpowiedzieć, doradzić, czy słuszne byłoby starać się przed operacją o badanie PET czy scyntygrafię szyi lub całego ciała (ewentualnie jodowanie lecznicze, aby zablokować przerzuty jak najszybciej przed operacją - czy wówczas i tak konieczna byłaby operacja?)? Oczekiwanie znów na operację (poprzednio 3 mies.) może mieć dla mnie zgubne skutki? Jaki powinien być optymalny termin jodowania leczniczego już po operacji, czy czas od operacji ma tu znaczenie dla skuteczności leczenia? Co mogę jeszcze przed operacją zrobić dla swojego zdrowia i bezpieczeństwa? W międzyczasie przed operacją, czy powinnam usunąć przeszkadzający na plecach mały kaszak /tłuszczak zlokalizowany tuż przy kręgach? Oraz wspomniany sporawy ok. 5 cm tłuszczak z przedniej str. biodra, blisko stawu udowego? Gdzie, do którego lekarza się wówczas udać? I jeszcze jedno: biorąc wapń i magnez - mogę też codziennie bezpiecznie zażywać na zgagę Pantoprazol, IPP?

Bardzo proszę o cierpliwość, rzetelne odpowiedzi i serdecznie z góry dziękuję. Pozdrawiam! 48-latka

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie,

rak brodawkowaty stanowi nawet 50-85% wszystkich raków tarczycy. Uważany jest za najmniej złośliwą postać. Charakteryzuje się powolnym wzrostem i łagodnym przebiegiem klinicznym. Szerzy się przede wszystkim drogą naczyń chłonnych. W przypadku raka brodawkowatego wyróżnia się postać, która swym rozmiarem nie przekracza 1cm oraz nie daje przerzutów do węzłów chłonnych i narządów odległych. Taka postać nosi nazwę mikroraka. Jest to postać o dobrym rokowaniu. Zwykle w momencie rozpoznania raka brodawkowatego występują już przerzuty w obrębie gruczołu tarczowego oraz do regionalnych węzłów chłonnych (30-80%). U osób leczonych przeżycie 10-letnie wynosi około 90%. Wariant pęcherzykowy raka brodawkowatego tarczycy jest drugą co do częstości postacią raka brodawkowatego tarczycy. Obrazy cytologiczne są zmienne i stąd mogą sugerować rozpoznanie guzka pęcherzykowego. Współistnienie odpowiednich cech i układów pęcherzykowych jest decydujące dla rozpoznania wariantu pęcherzykowego raka brodawkowatego tarczycy w BAC (biopsji). Na podstawie tego badania nie mogę wypowiedzieć się na temat przerzutów odległych. Zaproponowana terapia jodem ma na celu celowe farmakologiczne zatrzymanie funkcji gruczołu a także ewentualnych ektopowo położonych komórek pochodzących z tarczycy. Wiąże się to z faktem, iż komórki tarczycy mają zdolność wiązania i wychwytywania w największym stopniu jodu. To właśnie jod powoduje iż nie są one po takiej kuracji czynne biologicznie. Terapia nie jest szkodliwa dla zdrowia, biorąc pod uwagę jej pozytywne skutki w chorobie. Przed rozpoczęciem leczenia radioaktywnym izotopem jodu J131 konieczne jest uczulenie komórek tarczycy. Sposoby uczulenia komórek tarczycy/raka przed jodoterapią to podanie po operacji rekombinowanego hormonu tyreotropowego 3–5 dni przed jodoterapią i wstrzymanie suplementacji hormonów tarczycy po operacji na okres 4–6 tygodni. Przed podjęciem leczenia radioaktywnym izotopem jodu I131 należy wykonać scyntygrafię diagnostyczną całego ciała oraz badania USG szyi. Przekraczanie torebki narządu i naciek tkanek okolicznych to częsty proces wiążący się z nowotworem. Szansa powodzenia operacji i całkowitego usunięcia guza przy stwierdzeniu naciekania sąsiednich narządów (tchawica, przełyk, naczynia krwionośne) jest duża, szczególnie w przypadku nowotworów zróżnicowanych takich jak między innymi rak brodawkowaty. Zatory opisywane w badaniu są wynikiem migracji wspomnianych wcześniej komórek guza. Dotyczą najczęściej naczyń w obrębie wycinanego gruczołu. Trzykrotna biopsja raczej nie jest czymś niewskazanym. Było to badanie wykonywane w celu ustalenia konkretnej diagnozy. Margines chirurgiczny to standardowa procedura stosowana przy usuwaniu zmian patologicznych. Ma ona na celu profilaktyczne usunięcie ewentualnych przerzutów i zapobiega wznowie. Niestwierdzona w badaniu obecność przytarczyc w tym momencie o niczym nie świadczy. Gruczoły przytarczycowe mogą lokalizować się w tkankach otaczających tarczycę, niekoniecznie muszą leżeć w jej dolnej części. Jednak przy operacji usunięcia guza istnieje ryzyko ich wycięcia stąd też profilaktycznie zalecono przyjmowanie wspomnianych leków.

Po zabiegu należy monitorować poziom hormonów wytwarzanych przez przytarczyce. Odnosząc się do pozostałych dolegliwości. Kolokwialnie mówiąc łagodność tego złośliwego nowotworu poleca na dobrej podatności na leczenie, jodochwytności i dużemu odsetkowi 10-letnich przeżyć. Jestem pewny, iż zostanie Pani poddana precyzyjnej diagnostyce pooperacyjnej i po kuracji w celu wykluczenia ewentualnych przerzutów. Rokowanie jest właśnie zależne od wyników badań po zakończeniu założonego procesu leczenia. Przyjmowanie preparatów wapnia i magnezu nie jest przeciwwskazaniem do leczniczego stosowania inhibitorów pompy protonowej IPP oraz Pentaprazolu. Zarówno w sprawie tłuszczaka, jak i kaszaka zalecałbym konsultację chirurgiczną.