Rak brodawkowaty tarczycy i dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Od 2 lat mam tępe uciskowe bóle brzucha po prawej stronie, które promieniują do kręgosłupa. Ból jest czasami tak silny, że trzyma mnie około tygodnia. Mam brzuch jakbym była 6 miesięcy w ciąży, wzdęty, odczuwam dyskomfort, jakbym była po prostu napompowana i za chwilę miała pęknąć. Nie mam już od kilku lat woreczka żółciowego, usunięto mi laparoskopowo i również usunięto mi guzek, który miał przebudowę marską drobnoguzowatą, ale na szczęście to nie było nic złego. Od 5 lat choruję na raka brodawkowatego tarczycy, tyję dosłownie z miesiąca na miesiąc, sama nie wiem co mi jest? Ból w prawym boku, wydaje mi się że to wątroba promieniuje do pleców. Jest nie do zniesienia, ciągle jestem na lekach przeciwbólowych. USG nic nie wykazuje, a ja nie daję sobie rady.

Zauważyłam od 9 miesięcy, że coś dzieje się z oddawaniem moczu, nie ma ciśnienia przy oddawaniu i jest skąpy. Mam 57 lat i zamiast popuszczać trzymam bardzo mocno, nie mogę oddać do końca moczu. Nie wiem gdzie mam iść, dokąd się udać? Mam również zmiany w płucach, podopłucnowy guzek płuca prawego powiększona opłucna, liczne guzki w lewym płucu, największy o wymiarze 0,5 cm w segmencie 6. Czy mam się obawiać czegoś złego? Nadmieniam, że moja rodzina jest obciążona genetycznie. Babcia zmarła na raka tarczycy, tatuś na raka płuc, inni z rodziny - babcie i siostry mojej mamy - kobiece sprawy. Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedź z niecierpliwością.

Lek. Krystyna Gałązka

Witam serdecznie!

Skoro choruje Pani na raka tarczycy, powinna być Pani pod opieką onkologa, a na pewno endokrynologa. Stąd bowiem mogą brać się problemy z masą ciała. To, że ma Pani usunięty pęcherzyk żółciowy, nie oznacza, że nie ma Pani kamicy przewodowej. Często kamienie gromadzą się także w przewodach żółciowych. Zwykłe USG może tu nie być przydatne. Zmiany w płucach również wymagają dalszej diagnostyki, podobnie z dolegliwościami ze strony układu moczowego. Zdecydowanie powinna być Pani w tym momencie pod specjalistyczną opieką lekarską. Jeśli Pani z jakiegoś powodu jednak nie jest, proszę udać się do swojego lekarza rodzinnego, który poinformuje Panią dokąd się udać.

Pozdrawiam