Rak brodawkowaty tarczycy i wskazania do ponownej operacji tarczycy

Witam! Bardzo proszę lekarza o udzielenie mi szczerych, treściwych odpowiedzi na konkretne pytanie: Z powodu biopsji z podejrzeniem raka brodawkowatego - 9 mm guzka (innych zmian tarczycy w USG przedoperacyjnym nie stwierdzono) wycięto mi 1 płat tarczycy, w nadziei, że nie będzie konieczna 2 operacja. W głębi duszy ja też miałam taką nadzieję. W wyniku histopatologicznym wyciętego 1 płata: carcinoma papillare lobi sinistri glandulae thyreoideae. pT1a. Wariant pęcherzykowy i klasyczny. Rak przekracza torebkę narządową i nacieka tkanki okołotarczycowe, w naczyniach zatory z komórek raka, margines chirurgiczny 1mm.

  1. Czy można/należałoby jeszcze przed kolejną operacją (w jakim odpowiednim okresie czasu?) wykonać PET lub scyntygrafię szyi bądź całego ciała, w celu czy rzeczywiście jeszcze pozostały komórki raka w organizmie - po to, aby w razie nieobecności tychże komórek uniknąć ponownej ryzykownej operacji, a tym samym hormonoterapii do końca życia? Czy jednak jest to niemożliwe, by w tej sytuacji nie było obecnych pozostałych komórek raka, bo po prostu w praktyce, np. tak się nie zdarza?
  2. Czy powyższy wynik histo-pat. znaczy, że rak jest bardzo zaawansowany, (in."późno wykryty", pomimo iż 3 lata wcześniej w USG nie było guzka) oraz to jest brodawkowaty czy pęcherzykowy? Który daje z reguły lepsze rokowania?
  3. Czy rozlaniu się raka prawdopodobnie sprzyjały trzykrotnie przeprowadzone kolejne biopsje w ciągu pół roku, z 1-, 2-mies. odstępami (i/lub 3 mies. oczekiwaniem na operację)? (Wg opinii pewnego chirurga - że tak, a czytałam, że nie, więc jak to w końcu jest, wolę się moim pytaniem jeszcze upewnić).
  4. Czy w przebytym badaniu śródoperacyjnym można było stwierdzić stan rozlanego raka opisanego w wyniku, przynajmniej na tyle, aby słusznie i koniecznie wyciąć całą tarczycę?
  5. Margines chirurgiczny 1 mm - czy zbyt mały, czy dlatego przesądza o konieczności wycięcia pozostałej części tarczycy?
  6. Wyjaśnienie: "Rak przekracza torebkę narządową" - histopatolog miał na myśli torebkę tarczycy, czy guza? "...nacieka tkanki okołotarczycowe" - tzn. zupełnie poza tarczycą?
  7. Jakie są w praktyce lekarskiej zdecydowanie najczęstsze rokowania w takich przypadkach?

Z poważaniem - 48-latka.

Lek. Paweł Baljon

Rak brodawkowaty (łac. carcinoma papillare) stanowi 50-85% wszystkich raków tarczycy. Uważany jest za najmniej złośliwą postać. Charakteryzuje się powolnym wzrostem i łagodnym przebiegiem klinicznym. Występuje głównie u ludzi młodych i aż dwukrotnie częściej u kobiet. Szerzy się przede wszystkim drogą naczyń chłonnych. W przypadku raka brodawkowatego wyróżnia się postać, która swym rozmiarem nie przekracza 1cm oraz nie daje przerzutów do węzłów chłonnych i narządów odległych. Taka postać nosi nazwę mikroraka. Jest to postać o dobrym rokowaniu. Zwykle w momencie rozpoznania raka brodawkowatego występują już przerzuty w obrębie gruczołu tarczowego oraz do regionalnych węzłów chłonnych (30-80%). U osób leczonych przeżycie 10-letnie wynosi około 90%. Badanie USG połączone z biopsją cienkoigłową jest najbardziej efektywną metodą diagnostyki. Chciałbym nadmienić w tym miejscu, że wykonywanie tego badania polega na przerwaniu ciągłości utkania nowotworowego. Teoretycznie istnieje możliwość przedostania się komórek nowotworowych poza obrąb guza. Jednak jest ono bardzo małe. Tak jak wspomniałem biopsja jest najlepszym badaniem dla określania rodzaju zmiany. W przypadku badań dodatkowych w raku tarczycy najczęściej stosuje się scyntygrafię połączoną z podaniem jodu reaktywnego J 131. Ma on powinowactwo tylko do tkanki tarczycowej i odkłada się w niej bez względu na lokalizację. Dzięki temu można wykryć ewentualny rozsiew komórek a przy okazji zniszczyć je. Co oczywiście nie oznacza iż takowe zmiany poza gruczołem występują zawsze. Proszę pamiętać, iż o takim postępowaniu decyduje lekarz prowadzący po zapoznaniu się z historią choroby. Odnosząc się do samej operacji muszę poinformować iż w przypadku wykrycia nowotworu o średnicy mniejszej niż 10 mm wycięcie jednego płata to z standardowa procedura. Jest to wyjątek od całkowitego wycięcia tarczycy. Niestety w trakcji operacji chirurg nie jest w stanie ocenić stopnia zaawansowania by podjąć decyzję o wycięciu całego gruczołu. Jednak pooperacyjne rozpoznanie raka brodawkowatego stanowi wskazanie do całkowitego wycięcia tarczycy, niezależnie od wielkości ogniska w badaniu USG. Margines chirurgiczny 1 mm to także standardowa procedura podczas zabiegów tego typu. Nie wpływa on na fakt konieczności wycięcia drugiego płata. Stanowi on zabezpieczenie by podczas usuwania gruczołu nie pozostawić tkanki zmienionej nowotworowo. Stwierdzenie "Rak przekracza torebkę narządową", iż były widoczne komórki nowotworowe w marginesie chirurgicznym. (przekraczały torebkę gruczołu). Po wycięciu tarczycy w całości konieczna będzie suplementacja hormonów tarczycy w postaci doustnego przyjmowania L-tyroksyny, czyli substancji działającej jak naturalny hormon. Proszę jednak być dobrej myśli. Rak brodawkowaty tak jak wspomniałem jest najmniej złośliwym typem nowotworów tarczycy.