Rak drugiego stopnia

Po amputacji piersi sposobem Pateya otrzymałam wynik badania: Carcinoma ductale infiltrans II stopien wg Blooma (M-8500/3). Czy mogę taki opis uznać za zadowalający? Lekarz onkolog prowadzący poinformowali mnie tylko, że to rak drugiego stopnia, konieczna jest chemioterapia, 6 x w odstępach trzytygodniowych. O rokowaniach nie było nawet mowy, powiedziano mi tylko, że rokowania są niepewne. Czy taką odpowiedź mogę uznać za zadawalającą? Sama nie wiem, co mam w takiej sytuacji zrobić, czy o co dalej pytać? Dziwi mnie, że wynik badań zawiera tak mało informacji, np. stopień złośliwości nowotworu? Bardzo proszę o poradę/odpowiedź. Z góry dziękuję za informacje lub poradę.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Rak piersi jest chorobą, w której zarówno o rodzaju podjętego leczenia oraz rokowania decyduje wiele czynników. Podstawową informacją jest wielkość guza, histopatologiczna postać raka, stopień złośliwości, stan węzłów chłonnych (czy są w nich przerzuty), obecność receptorów hormonalnych (dla estrogenów, progesteronu oraz HER-2), a także wiek pacjentki. Wszystkie powyższe informacje (za wyjątkiem wieku) uzyskuje się za pomocą badania materiału usuniętego podczas operacji.

U Pani z opisu wiem tylko tyle, że stwierdzono przewodowego raka piersi o pośrednim stopniu złośliwości (Bloom II, czyli inaczej G2 w trójstopniowej ocenie stopnia złośliwości). Niestety, posiadając jedynie skąpe informacje, nie jestem w stanie powiedzieć, czy proponowane leczenie jest zasadne oraz jakie jest rokowanie. Faktem jedynie jest to, że w każdej postaci raka piersi rokowanie jest poważne, aczkolwiek istnieją czynniki działające na korzyść i negatywnie (więcej na ten temat na naszej stronie w dziale "Warto wiedzieć" - Rokowanie w raku piersi).

Uważam, że wszelkie informacje powinna Pani uzyskać od prowadzącego lekarza onkologa. Proszę pamiętać, że ma Pani prawo pytać, a lekarz powinien udzielić Pani odpowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie