Rak gruczołowy jelita grubego

Rak gruczołowy jelita grubego G2. Rak nacieka warstwę podśluzową. Naczynia szypuły wolne od utkania atypowego. Zmiana wycięta w granicach zdrowych tkanek, minimalny margines w dnie ok. 3mm. Zaawansowanie pT1. Co dalej? Jakie postępowanie, leczenie? Konieczna operacja? Mam 40 lat.

Jak mniemam rak został wykryty w polipie jelita grubego w czasie kolonoskopii. Nie wiem jak duży był ten polip, gdzie umiejscowiony, jak wyglądają pozostałe odcinki jelita grubego, jakie są wyniki pozostałych badań (laboratoryjnych np. CEA i obrazowych np. USG). Polip został usunięty doszczętnie, ale margines zdrowych tkanek jest bardzo niewielki. Zaleca się szersze granice cięcia w zakresie zdrowych tkanek (nawet i 5cm) w przypadku raka jelita grubego zwłaszcza naciekającego. G2 oznacza raka o zaawansowaniu średnim, czyli 2 stopnia w skali 3-stopniowej. Radziłbym w tej sprawie skonsultować się bezpośrednio z onkologiem, który podejmie decyzję co do dalszego postępowania. Z uwagi na Pani młody wiek (szybszy rozwój nowotworów) i cechy histopatologiczne (agresywność) tego raka radziłbym w Pani przypadku postępowanie bardziej radykalne, czyli operacyjne usunięcie fragmentu jelita grubego, gdzie znajdował się polip z nowotworem. O wszystkim zadecyduje onkolog po bezpośrednim badaniu.