Rak jelita grubego z przerzutami do wątroby

Witam! Pacjent ma raka jelita grubego z przerzutami do wątroby (diagnoza grudzień 2010, operacja marzec 2011 założona stomia). Chemioterapia w czerwcu zeszłego roku okazała się dla taty za silna, gdyż dostał zawału. Natomiast przez cały rok tomografia wykazywała regres ognisk. Problemy zaczęły się w czerwcu 2012. Zaczęły się wymioty, bóle. Okazało się, że jest wznowa choroby i w jelitach zgromadził się płyn. Doszło do niedrożności, na początku sierpnia, ponieważ nie było poprawy w leczeniu zachowawczym dokonano operacji na udrożnienie. Jednak bóle nie ustępowały i okazało się, że doszło do zapalenia otrzewnej. Tydzień po pierwszej operacji przeprowadzono drugą. Bóli nie ma, jelita pracują, do stomii trafia stolec, a właściwie płyn, gdyż tata je na razie tylko kleiki itd. Minęły 2 tygodnie od drugiej operacji i niestety ciągle występują wymioty. Moje pytanie czy jest to normalne po takiej ciężkiej operacji czy powinnam się jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Dodam, że we czwartek pacjent dostał gorączki i wezwałam pogotowie. Natomiast lekarz powiedział, że jest to normalny stan pooperacyjny i na razie nie ma się czym przejmować. Od ostatniej operacji minęły 2 tygodnie już sporo czasu, czy naprawdę nie ma się czym przejmować czy jak najprędzej powinnam się skontaktować ze specjalistą? Z góry dziękuję!

Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że proces nowotworowy jest zaawansowany z pełnym rozsiewem. Leczenie w takim przypadku jest tylko typu objawowego. Niestety proces chorobowy na pewno postępuje, a wszczepy nowotworowe zajmują następne pętle jelitowe. Trzeba wiedzieć, że w tak zaawansowanym stadium choroby nowotworowej wymioty mogą występować jako uogólniony objaw choroby, a gorączka być przejawem rozpadu guza nowotworowego. Myślę, że w takim wypadku wskazana byłaby opieka hospicyjna z całodobową obserwacją i leczeniem lekarsko-pielęgniarskim. Oczywiście w chwili obecnej należałoby pilnie skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Być może gorączka związana jest z jakimś stanem zapalnym toczącym się w organizmie.