Rak mózgu - jakie badania?

Witam, Mam pytanie dotyczące raka mózgu, a mianowicie w tamtym roku tata mojego kolegi zmarł na raka wcześniej jego dziadek także na to samo. Mam pytanie jakim badaniom powinien się poddać moj kolega w celu sprawdzenia czy ma skłonności do choroby nowotworowej. Gdzie można takie badania wykonać i jakie są koszty tych badań. I jak można sprawdzić czy już przypadkiem nie rozwijają się komórki rakowe.

Redakcja abcZdrowie

Szkoda, że nie napisał Pan w jakim wieku byli ojciec i dziadek kolegi, zapewne przekroczyli 40r. ż. Po czterdziestym roku życia połowa guzów mózgu ma charakter przerzutowy. Oznacza to ,że punktem ich wyjścia jest nowotwór zlokalizowany w innym narządzie. Najrozsądniejsze moim zdaniem będzie jeśli kolega zgłosi się  do lekarz onkologa, który po przeanalizowaniu historii choroby ojca i dziadka, będzie mógł wypowiedzieć się co do możliwego tła dziedzicznego.