Rak piersi - diagnoza

Proszę o pomoc w interpretacji wyniku carcinoma ductale invasivum (NHG2,pT1c,pN0(SN)

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Rozpoznanie to inwazyjny rak piersi - rak przewodowy, czyli najczęstsza histologiczna postać raka piersi. Z podanego skrótu wynika, że stopień złośliwości guza to G2, czyli średni (w skali G istnieją 3 stopnie złośliwości raka - od 1 do 3). Stopień złośliwości świadczy o ageresywności nowotworu. Im G jest wyższe, tym rak szybciej rośnie i ma większą skłonność do dawania przerzutów.

pT1C dotyczy wielkości guza, ocenianej w badaniu histopatologicznym po jego usunięciu - oznacza guz wielkości od 1 do 2 cm. Z kolei pN0 oznacza, że w badaniu histopatologicznym nie stwierdzono przerzutów do węzłów chłonnych.

Aby móc coś więcej powiedzieć na temat leczenia jakie należałoby zastosować lub rokowaniu, konieczna jest znajomość innych parametrów - tj. wieku pacjentki, stanu receptorów hormonalnych (estrogenowe i HER2). Zachęcam do lektury artykułu: http://portal.abczdrowie.pl/rokowanie-w-raku-piersi

Pozdrawiam serdecznie