Rak piersi - jakie są szanse na wyleczenie?

witam!! bardzo proszę o pomoc w rozszyfrowaniu wyników badania patomorfologicznego.Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: carcinoma ductale G-2 wg Elstona -Ellisa infiltrans mammae ( E - caherin/+/). Maksymalny wymiar guza 17 mm. Nie stwierdza się inwazji naczyniowej. Nottingham Prognostic index = 0,2x17mm +3+2=8,4. Odpowiedź guza na chemioterapie-czesciową(włóknienie). Utkanie raka stanowi ok. 50% badanego guza typT1cN3. Tkanaka spoza guza. Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: w obrębie kwadratu dolnego wewnętrznego cech hyperplasia intraductalis typica. w obrębie kwadratu dolnego zewnętrznego ognisko raka naciekajacego. Brodawka sutkowa. Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: bez nacieku raka. węzły chlonne dołu pachowego lewego. Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: Wypreparowano 15 węzłów chłonnych, w 12 z nich stwierdza sie przerzuty raka (12/15).Przerzuty o maksymalnym wymiarze 9 mm.Stwierdza sie naciekanie tkanki tłuszczowej okołowęzłowej. Węzły chłonne szczytu pachy. Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: Wypreparowano 1 węzeł chłonny bez przerzutu raka (0/1) Węzły chłonne okolicy pęczka piersiowo-grzbietowego. Opis makroskopowy: fragment tkanki tłuszczowej o wym 30x10x5 mm Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: Wypreparowano 1 węzeł chłonny bez przerzutu raka (0/1) Czy są jeszcze jakieś szanse na wyleczenie? Dodam, że mama brała chemię przedoperacyjną -  3 cykle (chemia czerwona), teraz jest w trakcie kolejnej chemioterapii (ma miec 4 cykle z tym że za każdym razem ma niskie wyniki leukocytów). Po chemii ma mieć naświetlania. Mam jeszcze pytanie, czy mama powinna zrobić jakies dodatkowe badania? Miała zrobione przed operacją tylko USG i RTG jamy brzusznej i klatki piersiowej - wyniki dobre.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

rak piersi u Mamy został rozpoznany w dość zaawansowanym stadium. Rokowanie w przypadku tak zaawansowanej choroby nowotworowej jest poważne. Szanse na uzyskanie pełnego wyleczenia z choroby nie są niestety duże, ale istnieją. Aktualne sposoby leczenia pozwalają na uzyskanie nawet wieloletnich przeżyć u pacjentek z zaawansowanym rakiem piersi.

Jeżeli chodzi o dalsze leczenie - proszę zdać się na prowadzącego onkologa, który najlepiej zna historię choroby Mamy. W badaniu hist-pat nie znalazłam natomiast informacji o receptorach hormonalnych - być może zostały oznaczone w momencie rozpoznania - przed rozpoczęciem chemioterapii przedoperacyjnej. Jeżeli receptory są dodatnie można włączyć leczenie hormonalne.

Pozdrawiam serdecznie