Zapytaj lekarza

1 , 0 1 9 , 5 0 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Rak piersi u 13-latki?

Mam 13 lat. Wczoraj zauważyłam u siebie pod prawym sutkiem mały guzek, bardzo się niepokoję, ponieważ dotyk sprawia mi ból. Ponadto mam lekko spłaszczoney sutek. Czy to może być rak? Dodam jeszcze, że wczoraj miałam występ taneczny (dużo skoków) oraz nowy i chyba lekko za duży stanik. Czy to mogło mieć wpływ? Nie byłam jeszcze nigdy u ginekologa, wolałabym tego uniknąć. Proszę o szybką odpowiedź, jestem sparaliżowana strachem.

KOBIETA, 13 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

U nastolatek rak piersi nie występuje. W okresie dojrzewania w piersiach fizjologicznie mogą być wyczuwalne nierówności, zgrubienia, co jest związane z rozwojem tkanki gruczołowej piersi oraz małą zawartością tkanki tłuszczowej.

Myślę, że nie ma powodów do niepokoju, niemniej przy okazji wizyty u pediatry poproś o zbadanie piersi - lekarz sprawdzi, czy wszystko okej.

Pamiętaj także, że na piersi ma wpływ tryb życia, czyli ważne jest regularne odżywianie się, unikanie tłustych potraw oraz nie palenie papierosów. Oczywiście istotny jest także dobrze dobrany stanik.

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy