Rak płuc w rodzinie ojca a ryzyko zachorowania na nowotwór

Prosiłabym jakiegoś genetyka/chirurga/onkologa o odpowiedź.Mój ojciec zmarł na raka płuc w wieku 56 lat.Palił papierosy, był gruźlikiem.W swojej pracy miał też chyba kontakt z substancjami rakotwórczymi.Na raka płuc zmarł też jego dziadek, również był nałogowym palaczem, miał też nie wiem czy przerzut czy pierwotne ognisko na krtani. Miał wtedy koło 60 lat.Nie słyszałam o innych zachorowaniach na raka w rodzinie ojca. Czy ja jestem obciążona ryzykiem? Czy powinnam wykonać jakieś badania gen?

Małgorzata Panek

Rak płuc jest związany z narażeniem na dym tytoniowy i substancje rakotwórcze. Również rak krtani ma ścisły związek z paleniem tytoniu. Ryzyko zachorowania na jest w Pani przypadku nieco podwyższone ze względu na predyspozycje rodzinne. Powinna wystrzegać się Pani czynników sprzyjających rozwojowi nowotworu. W przypadku przewlekłego kaszlu czy duszności wskazany byłby RTG płuc.
Pozdrawiam

Nie ma jednego genu kojarzonego z rakiem płuc. Wynika to częściowo z faktu, że niemal wszystkie zachorowania na ten nowotwór spowodowane są paleniem.
Nie palić samemu!!!
Jeśli nie umie Pani rzucić:
1. psycholog,
2. tomografia komputerowa płuc wysokiej rozdzielczości raz w roku.
Jeśli nie jest Pani narażona na dym tytoniowy, najprawdopodobniej nie zachoruje Pani.