Rak prawej piersi

Witam! Moja mama ma 56 lat i wykryto u niej raka piersi. Przeprowadzono biopsję, mammografię i USG. Zdjęcie celowane prawej piersi wykazało mastopatyczną tkankę gruczołową oraz rozproszone mikrozwapnienia bez uchwytnych zmian ogniskowych. Na granicy z jamą pachową skupisko mikrozwapnień (BIRADS 3). Biopsja wykazała komórki nowotworowe, rozmazy ubogokomórkowe. Przed zdjęciem celowanym pierwsza mammografia wykazała, że rozproszone i w pojedynczym skupisku mikrozwapnienia nie wykazują cech złośliwości. Mama jest umówiona na 15 lipca na operację w Poznaniu. Proszę o pomoc w interpretacji tych wyników. Tak naprawdę niewiele wiem i jaki jest jej stan. Rok temu przewróciła się na tą pierś i musiała jechać na pogotowie, bo uraz był dość poważny, poza tym bierze hormony, gdyż ma problemy z tarczycą. Wyniki nie są najlepsze. Czy to wszystko ma ze sobą związek? Co mówią te wyniki? Pozdrawiam, Ania

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Urazy oraz zaburzenia funkcji tarczycy mogą mieć wpływ na powstanie w piersiach zmian zwyrodnieniowych, ale nie prowadzą do rozwoju nowotworu. Skoro biopsja piersi wykazała obecność komórek nowotworowych,oznacza to niestety, że mamy do czynienia ze zmianą złośliwą.

Pani Mamę czeka zabieg usunięcia piersi wraz z węzłami chłonnymi pachy. Na podstawie wyników badania tkanki nowotworowej wyciętej w trakcie zabiegu oraz oceny wyciętych węzłów chłonnych będzie można określić stopień zaawansowania raka i dobrać odpowiednie dalsze leczenie.

Pozdrawiam serdecznie