Rak przewodowy inwazyjny

Moja mama ma 77 lat i 29 października amputowano jej lewą pierś. Rozpoznanie histopatologiczne brzmi: carcinoma ductale invasium G3 BR 8 pkt., zmiana średnicy 16 mm. Zmiany degeneracyjne w komórkach nowotworowych i podścielisku. Jeśli chodzi o węzły to: carcinoma metastaticum 12/1. W jednym węźle ognisko raka, bez przekraczania torebki narządu, średnica 11 mm. Dodam jeszcze, że ma problemy z sercem. Pozdrawiam i czekam na informację.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Tłumaczenie rozpoznania brzmi: rak przewodowy inwazyjny - jest to najczęściej spotykany ty histopatologiczny raka piersi. Pomimo niewielkiego rozmiaru guza, ze względu na obecność przerzutów do węzła chłonnego pachy oraz wysoki stopień złośliwości (G3 - w skali od 1-3) u Pani Mamy, należałoby rozważyć uzupełniające leczenie chemioterapią. Schemat leczenia musi być natomiast dostosowany do wieku oraz obciążeń kardiologicznych.

Nie napisala Pani w opisie wyniku badania histopatologicznego, czy były oznaczone receptory hormonalne. Jeżeli receptory dla estrogenów i progesteronu są dodatnie, należy włączyć leczenie hormonalne (tamoksyfen). Jest też to istotny czynnik rokowniczy, ponieważ nowotwory niezawierające receptorów przebiegają bardziej agresywnie.

Inwazyjny rak piersi jest chorobą o poważnym rokowaniu. Zgodnie ze statystykami w przypadku raka w stopniu zaawansowania, jak u Pani Mamy, procentowa przeżywalność 5-letnia wynosi 75%. Wiadomo jednak, że każdy choruje indywidualnie i tak naprawdę trudno jest ocenić, jak choroba będzie przebiegała u danej osoby.

Pozdrawiam serdecznie