Rak woreczka z naciekiem na głowę trzustki

Serdecznie witam i blagam o szybka odpowiedz. Rak woreczka z naciekiem na glowe trzustki, powiekszone okoliczne wezly.Woreczek wyciety a rak stwierdzony przy okazji op.po 2 chemii marker spadl z 540 na114. Jeszcz 4 chem. Jaki moze byc przebieg choroby, czy przerzuty nastapia szybko.co lekarz powinien zalecic-nastepna chemia czy juz koniec.jak marker spadnie do normy to mozna zakonczyc chemie. Co swiadczy o reakcji na chemie. Po co zakrywaja wlew workiem? Placebo? Po 2chem nie wypadly wlosy-zle?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Leczenie raka pęcherzyka żółciowego z przerzutami jest leczeniem wysokospecjalistycznym i bardzo indywidualnym, gdyż jest to nowotwór bardzo złośliwy. Nie da się przewidzieć kiedy dojdzie do dalszego przerzutowania guza - jak rozumiem aktualnie stwierdzone są przerzuty na głowę trzustki + podejrzenie przerzutów do węzłów chłonnych? Oznaczanie markera służy do obserwowania reakcji nowotworu na chemioterapię. Obniżenie markera z 540 do 114 oznacza, że reakcja jest prawidłowa i dochodzi do zwalczania guza. O przerwaniu chemioterapii z uwagi na obniżenie markera może zadecydować lekarz prowadzący na podstawie pełnego obrazu klinicznego pacjenta, choć rutynowo się tego nie robi. Wlew zakrywa się, gdyż chemia jest czuła na światło i jej ekspozycja na promienie słoneczne doprowadziłaby do szeregu reakcji chemicznych i w efekcie "rozpadu" leku. Fakt wypadania włosów nie jest miernikiem skuteczności chemioterapii i nie ma znaczenia klinicznego.